11/26 18:10
Προστέθηκε 2016/11/26 14:44 | 0 ευχαριστούμε

Προγνωστικό: Σύνολο Τερμάτων @100 6/10 -6.00

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Μονακό
Αγώνας για τη 14η αγωνιστική του Σαμπιονά με την εξαιρετική Μονακό να υποδέχεται την μέτρια φέτος Μαρσειγ. Η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ πραγματικά φέτος δείχνει ικανή να κατακτήσει τον τίτλο. Με απίστευτο επιθετικό πλουραλισμό και δείχνοντας ομάδα που ξέρει τι ζητάει μέσα στον αγωνιστικό χώρο και πάνω από όλα ξέρει πως να πάρει αυτό που ζητάει. Προέρχεται από μεγάλη νίκη επί της Τοτεναμ για το champions League που της εξασφάλισε όχι μόνο την πρόκριση στους 16 του θεσμού αλλά και την πρώτη θέση στον όμιλο. Όπως είναι λογικό η ψυχολογία της ομάδας είναι στα ύψη. Στο πρωτάθλημα Γαλλίας βρίσκεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και 3 βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Νις. Στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος πέρασε από την έδρα της Λοριαν (0-3). Συνάντησε κάποιες δυσκολίες στο πρώτο ημίχρονο αλλά με την είσοδο του Φαλκαο στον αγωνιστικό χώρο στο 63΄ τα πράγματα απλουστεύτηκαν αφού ο Κολομβιανός επιθετικός άνοιξε το σκορ 1 λεπτό αργότερα.
Από εκεί και για το υπόλοιπο του παιχνιδου δε συνάντησε δυσκολίες πετυχαίνοντας άλλα δυο γκολ.

Η Μαρσέιγ από την πλευρά της πραγματοποιει μια πολύ μέτρια ως προβληματική σεζόν. Μετά από 14 αγώνες βρίσκεται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα. Εκτός έδρας απογοητεύει καθώς σε 6 αγώνες έχει μόλις 2 ισοπαλίες ενώ πρόλαβε να κάνει και 4 ήττες. Προέρχεται από εντός έδρας νίκη επί της αδύναμης Καεν σε ένα παιχνίδι που ενώ ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλό της δυσκολεύτηκε πάρα πολύ να στείλει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Εντέλει τα κατάφερε στο 81΄. Έδειξε όμως για μια ακόμη φορά πως δεν είναι η ομάδα όπου ονειρεύονται οι φίλοι της ομάδας.
Η Μονακό διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας αλλά για άλλη μια φορά δεν θα ποντάρω σε νίκη της αλλά στο συμολο τερμάτων του αγώνα. Θα πάω στο 2-3 γκολ συνολικά.