Μπενφίκα v Σπόρτινγκ

12/11 20:00
Προστέθηκε 2016/12/11 18:38 | 0 ευχαριστούμε

Προγνωστικό: X (ισοπαλία) (Αποτέλεσμα Ημιχρόνου) @2.000 6/10 -6.00

Στις 8 το βράδυ έχουμε το μεγάλο ντέρμπι της Λισαβόνας μεταξύ της Μπενφίκας και της Σπόρτινγκ. Ένας αγώνας με τεράστια αντιπαλότητα των ομάδων με ζητούμενο πάντα το ποιός είναι το "αφεντικό" της πόλης.
Απο την αρχή της εβδομάδος οι γηπεδούχοι ενημέρωσε πως υπήρξε sold out στα εισιτήρια του αγώνα ενώ παραχώρησε στην φιλοξενούμενη ομάδα 3.000 για τους οπαδούς της. Δεν χωράει αμφιβολία πως συγκρούονται οι δύο ποιοτικότερες ομάδες της φετεινής σεζόν οι οποίες παράλληλες διαθέτουν και εξαιρετικές επιθετικές γραμμές!
Η Μπενφίκα έρχεται απο μια απρόσμενη ήττα που γνώρισε απο την Μαρίτιμο με 2-1 εκτός έδρας. Φαινομενικά ήταν ένας αγώνας πολύ βατός για την Μπενφίκα αλλά στην πορεία του αποδείχτηκε μια απίστευτη παγίδα στην οποία τους έριξε και η τύχη αλλά και η αλαζονία της. Μόλις στο 5΄λεπτό δέχτηκε το πρώτο της γκολ το οποίο την σόκαρε αλλά κατά την γνώμη μου βιάστηκε να...γυρίσει το σκορ, ενώ είχε μπόλικο χρόνο μπροστά της. Ξεκίνησε μια ασταμάτητη επίθεση με ένα δοκάρι και ένα τετ α τετ, αλλά με μια άμυνα που δεν μπορούσε να ανακόψει τις ξαφνικές αντεπιθέσεις των γηπεδούχων και λίγο έλειψε να μαζέψει και για 2η φορά την μπάλα απο την εστία της. Στο 27΄κατόρθωσε να ισοφαρίσει και όλα έδειχναν πως ήταν θέμα χρόνου η ανατροπή του σκορ και το κλείδωμα του τρίποντου. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό επαναλήφθηκε με ανελέητες επιθέσεις των Αετών, η μπάλα να μην θέλει να περάσει με τίποτα μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων και στο 69΄με μια ξαφνική αντεπίθεση βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ. Μέχρι το τέλος του αγώνα προσπάθησε αλλά...μάταια.
Η πρώτη εκτός έδρας ήττα της ήταν γεγονός.
Η Σπόρτινγκ έρχεται απο μια πολύ άνετη νίκη επι της Σετουμπάλ με 2-0 μέσα στο γήπεδο της, αλλά με πολλά διαιτητικά παράπονα μιας και της ακύρωσαν δύο πεντακάθαρα γκολ. Και οι δύο ομάδες θα κατέβουν σήμερα στον αγωνιστικό χώρο πάνοπλες και πανέτοιμες για τον αγώνα. Πιστεύω πως στην προσπάθεια τους, πρώτα να αποφύγουν την ήττα, θα είναι πάρα πολύ προσεκτικές με ιδιαίτερη έμφαση στις αμυντικές γραμμές τους.Αυτό δεν σημαίνει πως δεν θα δουλέψουν οι επιθετικές γραμμές τους έτσι? Αλλά νομίζω πως το πρώτο τουλάχιστον ημίχρονο θα είναι πολύ σφιχτό και με σκοπό να "χαρτογραφήσουν" όσο μπορούν καλύτερα η μια ομάδα την άλλη και στο δεύτερο ημίχρονο θα ανοιχτούν περισσότερο επιθετικά, κυνηγώντας το ροζ φύλλο του αγώνα!
Επέλεξα να ποντάρω στην ισοπαλία του ημιχρόνου με απόδοση 2.00 την οποία βρίσκω αρκετά ελκυστική!