Λίβερπουλ v Μάντσεστερ Σίτι

12/31 19:30
Προστέθηκε 2016/12/31 18:22 | 0 ευχαριστούμε

Προγνωστικό: bet title Over 4.5 (Over/Under 4.5 Γκολ) @375 6/10 -6.00

Από την 3η της διαδοχική νίκη έρχεται η Λίβερπουλ, η οποία ξεπέρασε με 4-1 το εμπόδιο της Γουέστ Χαμ, παρά το ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ πριν την συμπλήρωση ενός τετάρτου στον αγώνα. Με δύο γκολ από τους Λαγίανα και Φιρμίνιο οι κόκκινοι γύρισαν το παιχνίδι πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ενώ στην επανάληψη βρήκαν δίχτυα δύο φορές ακόμα. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Κλόπ διατηρήθηκε μόνη στην 2η θέση της κατάταξης, στο -6 από την πρωτοπόρο Τσέλσι, έχοντας ένα πόντο περισσότερο από τη σημερινή της αντίπαλο. Ο μέσος Κουτίνιο δεν υπολογίζεται για το αποψινό ματς λόγω τραυματισμού.

Από τρεις διαδοχικές νίκες έρχεται και η Μάντσετσερ Σίτι, με πιο πρόσφατη το 3-0 στην έδρα της Χαλ την Δευτέρα που πέρασε, σε ένα παιχνίδι που η ανωτερότητά της μετατράπηκε σε γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, με τον Τουρέ να λύνει τον γόρδιο δεσμό από το σημείο του πέναλτι στο 72ο λεπτό. Αυτή ήταν η 7η νίκη σε 9 παιχνίδια μακριά από το γήπεδο της για την ομάδα του Γκουαρντιόλα, η οποία όταν αγωνίζεται εκτός έδρας έχει συγκεντρώσει περισσότερους βαθμούς από ότι μπροστά στο κοινό της. Επιστρέφει στο αρχικό σχήμα ο Αγκουέρο που εξέτισε την ποινή των 4 αγωνιστικών που του είχε επιβληθεί, ενώ παίζεται μια θέση στην αρχική 11άδα ανάμεσα σε Τουρέ και Φερνάντο. Οριστικά εκτός είναι οι τραυματίες Στόουνς και Κομπανί (κεντρικοί αμυντικοί) και ο μέσος Γκουντογκαν.

Κρισιμότατο είναι το αποψινό ματς και για τις δύο ομάδες, αφού η νικήτρια θα είναι αυτή που θα μείνει πιο κοντά στην πρωτοπόρο Τσέλσι, η οποία ήδη κεδρίζει αυτη την ώρα την Στόουκ με 2-1. Παραδοσιακά τα παιχνίδια των δύο ομάδων έχουν γκολ, 9 διαδοχικά over την τελευταία 4ετία για την Premier League, ανεξαρτήτου έδρας, κάτι που περιμένουμε να δούμε και σήμερα, σε μια αναμέτρηση ανάμεσα στην καλύτερη εντός έδρας επίθεση και την καλύτερη εκτός έδρας επίθεση. Τα πολλά γκολ σήμερα θα έχουν την τιμητική τους 😡