Προστέθηκε 2017/01/29 11:59 | 0 ευχαριστούμε
  • Ναι: 0.0%
  • Όχι: 0.0%
  • Δεν υπάρχουν απόψεις: 0.0%

Προγνωστικό: bet title Εθνικός Αχνας | Εθνικός Αχνας (Ημίχρονο / Τελικό) @1200 6/10 -6.00

Μια δύσκολη έδρα επισκέπτεται γιά την 21η στροφή ο πρωτοπόρος του Κυπριακού πρωταθλήματος ΑΠΟΕΛ. Ο Εθνικός Άχνας πέτυχε την 7η εντός έδρας νίκη κερδίζοντας καθαρά με 2-0 τη Δόξα Κατωκοπιάς. Από το πρώτο ημίχρονο η υπόθεση τρίποντο είχε λάβει τέλος έπειτα απο γκολ των Στόιτσεφ 23' και Ζελάγια 33', αμφότερα από στημένες φάσεις με κεφαλιά. Οι Αχνιώτες όταν αγωνίζονται στο Δασάκι εμφανίζονται ριζικά μεταμορφωμένοι και μετρουν 7-1-2, οι δύο ήττες στο ξεκίνημα της σεζόν και στο κακό διάστημα της ομάδας. Η συνέχεια ήταν προς το καλύτερο και έφτασαν να διεκδικούν είσοδο στα πλέι οφ για την ανάδειξη του πρωταθλητή, βρίσκονται στο μείον ένα από την προνομοιούχο 6η θέση.
Με το ίδιο σκορ 2-1 ο «θρύλος» της Κύπρου, όπως είναι το παρατσούκλι του, διπλασίασε μεσοβδόμαδα της νίκες επί της Νέας Σαλαμίνας και πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου. Γιά το πρωτάθλημα συνέτριψε με 7-0 την 'άμοιρη ΑΕ Ζακακίου στο Νέο ΓΣΠ. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε καμιά κριτική, το σκορ στο 15' ήταν κιόλας 4-0. Το συγκρότημα του Τόμς Κρίστιανσεν διαθέτει την καλύτερη άμυνα-επίθεση και δίκαια βρίσκεται στην κορυφή με +3 από Απόλλων Λεμεσού και ΑΕΚ Λάρνακας. Μετράει μόλις μία ήττα από την ΑΕΛ Λεμεσού εκτός έδρας ενώ συνολικά τρέχει ένα 15-4-1.

Τι να πρωτοπώ για τον ΑΠΟΕΛ, ομάδα φόβητρο για τα δεδομένα της Κύπρου ενώ και στις ευρωπαικές διοργανώσεις τα τελευταία χρόνια τα καταφέρνει περίφημα. Μετράει σερί νικών απέναντι στον Εθνικό Άχνας και είναι η καλύτερη-ποιοτικότερη ομάδα της Κύπρου με διαφορά από τις υπόλοιπες. Ωραία όλα αυτά αλλά και οι γηπεδούχοι δεν είναι για πέταμα, εντός έδρας το παλεύουν με επιτυχία. Γιατί όχι λοιπόν να μην καταφέρουν κάτι καλό και να πανηγυρίσουν μία τεράστια νίκη; Φυσικά δεν θα είναι εύκολο, καθόλου μάλιστα, αλλά έχουν δεί πολλά τα μάτια μου. Θα ρίξω τον «οβολό» μου σε αυτό τον άσσο, με ψυχή και τόλμη.