Olympiakos Piraeus (Gre) v Rijeka (Cro)

08/16 21:45 Panmits13 -10.00
2017/08/16 18:37 bet title HNK Rijeka (1st Half - Corners Match Bet) @5.000 10/10

Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Κροατική Ριέκα στα πλαίσια της προκριματικής φάσης των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Πρόκειται για παιχνίδι πολύ δημαντικό για τους δύο αντιπάλους καθώς όποια ομάδα περάσει πάει απευθείας πια στους ομίλους και αυτό σημαίνει τόσο πολύ μεγάλο οικονομικό όφελος (υπολογίζεται σε περίπου 30 εκ. ευρώ για τον Ολυμπιακό αυτομάτως) ενώ ταυτόχρονα η συμμετοχή και μόνο εκεί δίνει αίγλη στον σύλλογο. Ταυτόχρονα οι παίχτες παίρνουν υπεραξία και οι ομάδες μπορούν να τους πουλήσουν την επόμενη χρονιά αρκετά πιο ακριβά απ'όσο αν παίζαν στο Γιουρόπα Λιγκ ή και καθόλου Ευρώπη. Αυτό είναι κάτι που έχει κάνει αρκετά ο Ολυμπιακός τα τελευταία χρόνια πουλώντας μετά από καλές Ευρωπαικές του χρονιές αρκετούς παίχτες με πολλά εκ. ευρώ. Στα φετινά τώρα, ο Ολυμπιακός για ακόμα μία χρονιά άλλαξε σε μεγάλο βαθμό το υλικό του ενώ φέτος άλλαξε και προπονητή, πηγαίνοντας πλέον με τον Χάσι. Το ρόστερ ενδεχομένως και να μην έχει κλείσει αλλά αυτό θα εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό από το τι θα γίνει στην σειρά με την Ριέκα. Στο αποψινό μεγάλο ματς πάντως ο Χάσι αναμένεται να παρατάξει μια ενδεκάδα με 4 Έλληνες,τους Καπίνο,Ρέτσο,Κούτρη και Φορτούνη και 7 ξένους. Απών φυσικά θα είναι οι Εμενίκε και Οφόε (μεταγραφές του καλοκαιριού) ενώ σίγουρα εκτός είναι και οι Σιώπης,Ταχτσίδης,Μποτιά και Σισέ. Πάμε στην Ριέκα τώρα. Οι Κροάτες περνούν κρίση σαν ομάδα καθώς έχουν μόλις 1 νίκη σε 5 επίσημα ματς. Για να φτάσουν μέχρι εδώ απέκλεισαν την Σάλτσμπουργκ με 2 ισοπαλίες, 1-1 και 0-0. Στα του ματς θεωρώ ότι ο Ολυμπιακός βρίσκεται σε καλύτερη κατάσταση από την αντίπαλό του, είναι σαφώς πιο ποιοτική ομάδα και σε σειρά 2 αγώνων λογικά δεν θα έχει πρόβλημα να πάρει την πρόκριση. Περιμένω κλειστό πρώτο ημίχρονο πάντως με τους Κροάτες να βγαίνουν μπροστά μόνο σε αντεπιθέσεις,κερδίζοντας ενδεχομένως έτσι κάποια κόρνερ. Θα ποντάρω να έχουν παραπάνω κόρνερ στο ημίχρονο από τον Ολυμπιακό.