Northern Ireland v Switzerland

11/09 21:45 dimmak -1.00
2017/11/09 18:47 Northern Ireland v Switzerland (Match Prices) @257 1/10

Η ημέρα σήμερα περιλαμβάνει δύο αγώνες μπαράζ για το μουντιάλ 2018 και σίγουρα θα είναι τα ματς με το μεγαλύτερο τζίρο της ημέρας αλλά και αυτά που θα τραβήξουν και το ενδιαφέρον των παικτών.Εγώ αποφάσισα να μην ασχοληθώ καθόλου με το ματς της δικής μας εθνικής οπότε θα προτείνω σημείο από το άλλο ματς αυτό της Β Ιρλανδίας με την Ελβετία.Θα αναφέρω για όσους δεν γνωρίζουν ότι τα ματς είναι διπλά και ακολουθεί επαναληπτικό ματς στην έδρα της φιλοξενούμενης ομάδας σήμερα ενώ είναι σε ισχεί το εκτός έδρας γκολ αλλά και σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος και στα δύο ματς υπάρχει παράταση και πέναλτυ αν χρειαστεί στο δέυτερο ματς.Πάμε όμως πρωτίστως να δούμε τα αγωνιστικά των δύο αντιπάλων και ακολούθως την πρόταση μου.
Οι γηπεδούχοι τερμάτισαν δέυτεροι σε έναν όμιλο με μεγάλο φαβορί την Γερμανία και πήραν την πρόκριση από την Τσεχία στο καθοριστικό ματς ανάμεσα τους με νίκη στην έδρα τους.Η έδρα τους είναι το δυνατό τους σημείο και πρέπει να αναφερθεί πως μόνο η Γερμανία πέρασε από εκεί νικηφόρα τα τελευταία τρία χρόνια.Παίζουν κλειστά προσπαθώντας να κρατήσουν το μηδέν πίσω και χτυπάνε είτε στα στημένα είτε στις αντεπιθέσεις.Ειδικότερα σήμερα σε ένα τέτοιο καθοριστικό ματς περιμένω να παίξουν πιο κλειστά από ποτέ.Πλήρης αποστολή για το σημερινό ματς.
Οι φιλοξενούμενοι τώρα σε έναν εύκολο όμιλο και κάνοντας ένα τρομερό ξεκίνημα,με εννέα σερί νίκες, κατάφεραν να χάσουν την πρώτη θέση από την Πορτογαλία στο τελευταίο κρίσημο ματς μεταξύ τους όπου πηγαίναν για δύο αποτελέσματα.Στο σημερινό ματς υπάρχουν δύο απουσίες στην άμυνα αυτές των Τζουρού και του Μπουμπάτζ αλλά και ο Μπεχράμι μάλον δεν παίζει διότι έχει προκύψει θέμα με την ομάδα του την Ουντινέζε που ζητάει να γυρίσει πίσω ο παίκτης καθώς ήταν τραυματίας και αν τυχόν αγωνιστεί θα προσφύγει στην Φίφα.Προφανώς και δεν πρόκειτε να ρισκάρουν μία τιμωρία της ομάδας προπονητής και ομοσπονδία οπότε μάλον δεν θα αγωνιστεί.
Ατομικά υπερέχουν οι φιλοξενούμενοι σαν ομάδα αλλά οι γηπεδούχοι αγωνίζοντε πολύ ομαδικά και ειδικά στην έδρα τους είναι δύσκολο να τους κερδίσει κάποια ομάδα.Επιπροσθέτως οι φιλοξενούμενοι στο κρίσημο ματς των προκριματικών έδειξαν να μην μπορούν να ανταπεξέλθουν ενώ πάλι σήμερα που θεωρούντε φαβορί δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορέσουν.Θα είναι μεγάλη έκπληξη αν το ματς ανοίξει οπότε νομίζω θα ακροβατεί στην ισοπαλία.Θεωρώ όμως ότι οι γηπεδούχοι λόγω έδρας έχουν ένα ελάχιστο προβάδισμα και περιμένω να χτυπήσουν στα στημένα με τον Λάφερτι που υπερτερεί σε ύψος.
Πρώτη επιλογή η ισοπαλία στο ημίχρονό σε απόδοση 1.90.Εδω προτείνω τον άσσο καθώς όπως έγραψα η έδρα δίνει ένα ελαφρύ πλεονέκτημα στους γηπεδούχους αλλά και η απόδοση του σαν αουτσάιντερ το κάνει πιο έυκολο σαναπόφαση.Κάλυψη οπωσδήποτε όμως στην ισοπαλία.Τέλος έχω πάρει το Χ στο ημίχρονό και 1 τελικό αλλά και τα σκοράκια 1-0 με κάλυψη το 0-0.