Switzerland v Northern Ireland

11/12 19:00 Dusan +29.30
2017/11/12 12:25 X (ισοπαλία) (Match Prices) @293 10/10

Το απόλυτο φαβορί για πρόκριση στην επόμενη φάση των προκριματικών παγκοσμίου κυπέλλου στη Ρωσία είναι η Ελβετία που υποδέχεται τη Βόρειο Ιρλανδία. Μετά το 0-1 στο Μπέλφαστ έχει όλες τις… μάρκες στα χέρια της και μπορεί να περιμένει τη Βόρειο Ιρλανδία για να χτυπήσει στην κόντρα. Από το 57ο λεπτό προηγήθηκαν οι Ελβετοί με πέναλτι. Είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν και άλλες φορές στον 1ο αγώνα.

Παραμένουν μόνο νικηφόροι εντός έδρας σε όλη την προκριματική φάση, οι Ελβετοί, οι οποίοι έχουν να ηττηθούν σε αυτή, για προκριματικούς αγώνες παγκοσμίου κυπέλλου, από το 2008! Τρομερή έδρα και πολύ αποτελεσματικοί σε αυτή οι Ελβετοί. Ο Πέτκοβιτς ζήτησε από τους παίκτες να αγωνιστούν με υπομονή και να προσπαθήσουν να βρουν ένα γρήγορο τέρμα που θα διώξει κάθε άγχος από αυτούς και θα κάνει βαριά τα πόδια των αντιπάλων τους. Μοναδική απουσία για τον Βλάντιμιρ Πέτκοβις ο αμυντικός Ντζουρού.

Από την άλλη, η Βόρεια Ιρλανδία, δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο στην 1η αναμέτρηση, που ήταν το δυνατό της σημείο στη φάση των ομίλων και το αποτέλεσμα με 0-1 ήταν απόλυτα δικαιολογημένο. Δε θεωρούν ότι ήταν πέναλτι πάντως του Κόρι Έβανς και μάλιστα απουσιάζει από τον επαναληπτικό αγώνα σήμερα καθώς πήρε και κίτρινη κάρτα. Η προϊστορία διαιτητικών αδικιών συνεχίζεται για του Β.Ιρλανδούς μετά το γκολ-χέρι του Ανρί πριν από κάποια χρόνια. Εκτός από τον Κόρι Έβανς δεν υπάρχει άλλη απουσία για τους Β.Ιρλανδούς. Δύσκολη η διαχείριση του σκορ του πρώτου αγώνα για την ομάδα του Ο’ Νιλ που θα προσπαθήσει να πάρει το 0-1 για να πάει το παιχνίδι στην παράταση. Οπότε ιδιαίτερη προσοχή στην άμυνα και επίθεση σε ανοιχτούς χώρους, όταν αυτοί θα μείνουν.

Παιχνίδι γάτας με ποντίκι αναμένουμε σε αυτό το παιχνίδι καθώς ούτε οι Ελβετοί θέλουν να δεχτούν κάποιο τέρμα που θα τους βάλει σε περιπέτειες ούτε οι Βόρειο Ιρλανδοί θέλουν να δεχτούν κάποιο καθώς θα είναι η… ταφόπλακα των προσπαθειών τους για πρόκριση στην τελική φάση του παγκοσμίου κυπέλλου. Καλή επιλογή η ισοπαλία σε αυτό το παιχνίδι.