2018/01/09 13:25 (Match Prices) @-101 7/10

Φάση των 16, επαναληπτικοί αγώνες. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση συνολικής ισοπαλίας ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί πέναλτι. Πρώτο ματς 2-0 υπέρ της ομάδας της Νέας Σμύρνης όπου ο ΟΦΗ έχασε ευκαιρίες να σκοράρει πριν τελικά δεχθεί τα δύο γκολ σε διάστημα ενός λεπτού (77΄, 78΄). Στο πρωτάθλημα οι γηπεδούχοι πέτυχαν μεγάλη και δίκαιη νίκη στο τοπικό ντέρμπι 3-0 την Κισσαμικό. Μπήκαν με τρομερό πάθος και πέτυχαν 2 γρήγορα γκολ επικρατώντας σε όλες τις μονομαχίες. Στο δεύτερο μέρος κατέβασαν ρυθμό και οι αντίπαλοι τους έχασαν κάποιες ευκαιρίες. Η νίκη αποκτά τεράστια σημασία αν σκεφτούμε όλα όσα προηγήθηκαν πριν το ματς. Τα τεράστια οικονομικά προβλήματα έφεραν αποχή και προσφυγές και φυσικά πολύ γκρίνια. Τελικά με συστράτευση πολλών παραγόντων μετά και από πίεση του κόσμου μαζεύτηκε κάποιο ποσό και δόθηκε στους παίχτες και ήλθε μια προσωρινή(😉 ηρεμία. Στα αγωνιστικά έξι παίκτες έχουν ήδη αποχωρήσει μετά και από τα προβλήματα που αναφέρθηκαν, ο μπακ Μονιάκης (-) και οι φορ Περογαμβράκης (-), Λεάλ (4/0) συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή αν και είναι τραυματίες, θα μείνει καιρό εκτός ο χαφ Οικονόμου (2/0). Παραμένει εκτός ο κίπερ Δερμιτζάκης (-).Ο Πανιώνιος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφερε να γυρίσει το ματς και να επικρατήσει με 3-1 της Κέρκυρας. Δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και νίκησε δίκαια. Δεν φάνηκε το κενό των Οικονόμου και Μασούντ που αποχώρησαν πρόσφατα. Στα αγωνιστικά στην διάθεση του Μιχάλη Γρηγορίου ο κίπερ Κότνικ (13/0) και ο φορ Γεσίλ (10/2) που εξέτισαν ποινές καρτών. Ο Ελληνας τεχνικός δεν θα προβεί σε σημαντικό ροτέισον άλλωστε δεν διαθέτει και μεγάλο βάθος στο ρόστερ,. Επιστρέφει ο μπακ Τασουλής που είχε δοθεί δανείκος στην γαλλική Λανς, κρίνεται η μεταγραφή του Ιρανού μεσοαμυντικού Αμπντολαχαντέχ. Ο Πανιώνιος έχει ένα πολύ καλό σκορ στο πρώτο ματς, οι γηπεδούχοι έχουν τεράστια προβλήματα και σίγουρα το κύπελλο τους αφήνει αδιάφορους και όσο και να το παλέψουν με την βοήθεια του κόσμου τους πιστεύω πως θα φανεί η ανωτερότητα της ομάδας της Νέας Σμύρνης και θα επικρατήσει και στο σημερινό ματς.