2018/01/24 14:36 X (ισοπαλία) (Match Prices) @266 10/10

Παιχνίδι εξ αναβολής για την 9η αγωνιστική του Κυπριακού πρωταθλήματος ανάμεσα στον 1ο ΑΠΟΕΛ (48 β..) και τον 2ο Απόλλων Λεμεσού (46 β.) Εχει ματαιωθεί τον Οκτώβριο λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου ύστερα από έντονη βροχόπτωση. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη στο ντέρμπι με την ΑΕΚ Λάρνακα αν και έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς (21΄) έδειξε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας και αντέδρασε. Ισοφάρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μοράις στο 31' και στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ολική ανατροπή με ένα απίθανο γκολ του Εφραίμ από το κέντρο και ασίστ του ίδιου στις καθυστερήσεις στον Νσουε να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη, η 10η σε 11 ματς και συμπλήρωσε 14 χωρίς ήττα και εδώ και δυο αγωνιστικές έπιασε την πρώτη θέση. Στα αγωνιστικά δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής ο μπακ Νσούε (2/2), ο στόπερ Πολιάκοφ (3/0) και ο φορ Ντελατόρε, θα είναι στην αποστολή ο πολύτιμος μεσοεπιθετικος Εμπεσίλιο (15/5), νοκ άουτ ο μέσος Μπερτόλιο (7/0). Εκτός εδώ και καιρό οι βασικοί στόπερ Καρλάο (10/0), Ρουέδα (11/0), ο χαφ Βινίσιους (7/0), ο μπακ Μιλάνοφ (2/0) και ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας Βάτερμαν (5 συμ.). Ο Απόλλων έρχεται από νίκη στο τοπικό ντέρμπι με τον Άρη Λεμεσού με 1-0 πολύ πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ καθώς παίζοντας όπως πάντα επιθετικό ποδόσφαιρο δημιούργησε πολλές ευκαιρίες και μετέτρεψε το ματς σε παράσταση για έναν ρόλο. Στο φινάλε δέχτηκε πίεση αλλά την έσωσαν οι αποκρούσεις του Βάλε. Εκτός έδρας έχει 5 νίκες και 5 ισοπαλίες και παραμένει η μοναδική ομάδα χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα και παραμένει στο κυνήγι του ΑΠΟΕΛ με τον οποίο θα έρθει αντιμέτωπος πάλι σε μια εβδομάδα εντός έδρας. Στα αγωνιστικά δεν έχει σοβαρά προβλήματα. Είναι το μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλήματος ανάμεσα σε 2 ομάδες που κυριαρχούν τα τελευταία χρόνια, είναι σε καλή κατάσταση και καμία δεν θα θέλει να χάσει οπότε καταλήγω στην ισοπαλία.