2018/01/25 20:21 (Match Prices) @533 10/10

Παιχνίδι για την 23η αγωνιστική του Βελγικού πρωταθλήματος ανάμεσα στην 1η Μπριζ (54 β.) και την 13η Οστάνδη (25 β.). Σταμάτησε το νικηφόρο σερί της Κλαμπ Μπριζ, καθώς η Αντβέρπ, πήρε ισοπαλία με σκορ 2-2. Η ομάδα του Ιβάν Λέκο, ήταν για μεγάλο διάστημα της αναμέτρησης κοντά στην ήττα, αφού έχανε με 2-0 από το πρώτο ημίχρονο. Δεν μπορούσε να βρει κενούς χώρους στην πολύ καλά διαβασμένη άμυνα των γηπεδούχων, όμως στο 90’ ο Τόμετσακ μείωσε με προβολή σε 2-1, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Βόρμερ ισοφάρισε σε 2-2 με το δεύτερο πάντως να ήταν οφσάιτ. Συμπλήρωσε 10 ματς χωρίς ήττα και φυσικά οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος εδώ και καιρό. Εντός έχει 11 αγώνες χωρίς να έχει χάσει ούτε βαθμό. Στα αγωνιστικά εκτός λόγω καρτών ο βασικός στόπερ Ντένσβιλ (19/2). Επιστρέφει ο βασικός εξτρέμ Λιμπόμπε (19/4). Θα είναι στην αποστολή ο νεοφερμένος γκολκίπερ Φερμέιρ (Φέγενορντ). Επιστροφή στις νίκες για την Οστάνδη, η οποία επικράτησε της Κόρτραϊκ με σκορ 2-1, εντός έδρας. Οι παίκτες του Τσούστοβιτς, κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 8’ με τον Τομάσεβιτς, ενώ στο 20' μεγάλωσαν το προβάδισμά τους με γκολ του αμυντικού Λόμπαρτς. Παρά τη μείωση του σκορ από τους φιλοξενούμενους, πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος στον αγώνα, η Οστάνδη διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ, κατακτώντας τρεις πολύτιμους βαθμούς.Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη σε διάστημα πέντε αγωνιστικών στο πρωτάθλημα, παρέμεινε στην 13η θέση της βαθμολογίας, όμως αύξησε τη διαφορά της από την ουραγό Έουπεν στους εννέα πόντους και δείχνει πως δεν θα δυσκολευτεί στην υπόθεση σωτηρίας. Στα αγωνιστικά επιστρέφει στην αποστολή ο ακραίος αμυντικός Μπιέλιτσα (16/0), όμως δεν είναι διαθέσιμος ο Μίλιτς (Α, 20/0), που ταλαιπωρείται από τραυματισμό και επίσης απών ο βασικός μέσος Βαντεντρίς (20/0). Θα ρισκάρω με την έκπληξη. Σίγουρα η Μπριζ είναι καλύτερη ομάδα αλλά τώρα τελευταία σαν να δέχεται εύκολα γκολ και η Οστάνδη από την μέση και μπροστά μπορεί να κάνει την ζημία