2018/02/11 17:57 Celta Vigo v Espanyol (Match Prices) @-114 10/10

Για το Ισπανικό πρωτάθλημα η Θελτα υποδέχεται την Εσπανιόλ για την 23η αγωνιστική. Η Θέλτα κυνηγάει την έξοδο στο Γιουρόπα ενώ η Εσπανιόλ δεν έχει ακόμα σωθεί οριστικά χωρίς να κινδυνεύει άμεσα.
Οι γηπεδούχοι κάνοντας κακή εμφάνιση έχασαν 2-1 από την Αλαβές εκτός έδρας. Ξεκίνησε πολύ άσχημα και βρέθηκε πίσω με 2 γκολ από το πρώτο 20λεπτο και όταν στο δεύτερο ημίχρονο "ξύπνησε" ήταν αργά και το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει ένα γκολ στις καθυστερήσεις του ματς. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα μετά από ένα αήττητο σερί 5 αγώνων αλλά με τους 31 βαθμούς και την 8η θέση έχει μπει γερά στην διεκδίκηση της 7ης θέσης που κατά πάσα πιθανότητα θα δώσει ευρωπαικο εισιτήριο. Εντός έχει 4 νίκες, 3 ισοπαλίες και 3 ήττες . Στα αγωνιστικά δεν έχει απουσίες για την σημερινή αναμέτρηση.
Η Εσπανιόλ πάλι κατάφερε να βάλει δύσκολα στην μεγάλη της αντίπαλο Μπαρτσελόνα. Μετά το κύπελλο, που νίκησε με 1-0,κράτησε το αήττητο και στο πρωτάθλημα και μάλιστα μπορεί να αισθάνεται και αδικημένη καθώς δέχτηκε το 1-1 στο τελευταίο δεκάλεπτο. Είχε προηγηθεί στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου αλλά δεν άντεξε στην πίεση της Μπαρτσα. Κλασικό τοπικό ντέρμπι με πολλά νευρα και δυνατές μονομαχίες.Θετικό αποτέλεσμα αλλά παραμένει χωρίς νίκη για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική και βρίσκεται στην 15η θέση και τους 25 βαθμούς, στο +7 από την επικίνδυνη ζώνη ναι μεν καλή διαφορά αλλά σε καμία περίπτωση ασφαλείας. Στα εκτός έδρας συνήθως χάνεται καθώς σε 10 ματς έχει μόλις 1 νίκη, 4 ισοπαλίες και 5 ήττες. Στα αγωνιστικά εκτός λόγω καρτών ο χαφ Γκρανέρο (14/0).
Η Θέλτα είναι καλύτερη ομάδα, εντός σκοράρει εύκολα και πιστεύω πως θα βγάλει αντίδραση μετά την ήττα από την Αλαβες και θα πάρει την νίκη κόντρα σε μια Εσπανιόλ που εκτός έδρας δεν είναι καλή οποτε ο ασος έχει τον πρώτο λόγο και θα τον στηρίξουμε