2018/02/17 03:19 (Match Prices) @-116 10/10

Με το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στον Μακεδονικο και τον Ηρακλη συνεχίζετε το πρωτάθλημα της Γ Εθνικής στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο.
Οι γηπεδούχοι προέρχονται από νίκη εκτός έδρας επί του Καμπανιακού με 2-0 και μετά από 4 ματς χωρίς νίκη έφτασαν στην 4η θέση της βαθμολογίας με 34 βαθμούς. Πίεσαν από την αρχή του ματς, έχασαν κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Ίδιος ρυθμός και στο δεύτερο και τελικά κατάφεραν στο τελευταίο δεκάλεπτο να πετύχουν γκολ και μάλιστα 2 και πήραν την νίκη. Δεν θα έχει ιδιαίτερο άγχος κόντρα στον μεγάλο όνομα του ομίλου καθώς άνοδο δεν προλαβαίνει και έχει σαν στόχο την όσο πιο δυνατόν πιο ψηλά θέση στο πρωτάθλημα. Παραδοσιακή ομάδα της πόλης της Θεσσαλονίκης με στόχο ανάδειξη νέων παιχτών.
Ο Ηρακλής είναι στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 49 βαθμούς και συνεχίζει την πορεία προς την άνοδο. Την προηγούμενη αγωνιστική έκανε μια ακόμα νίκη κόντρα στον ΑΟ Καρδίας με 2-1 εντός έδρας έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Χρήστο Ρόβα που πέτυχε και τα 2 γκολ ,ένα σε κάθε ημίχρονο . Έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και έχασε και αρκετές ευκαιρίες να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ. Ο Ροβας έφτασε τα 21 γκολ και είναι ο πρώτος σκόρερ στην κατηγορία. Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα στην σημερινή αναμέτρηση ενώ θα είναι και για πρώτη φορά στην αποστολή ο Βραζιλιάνος Ται που ανήκει και τυπικά στην ομάδα. Γεμάτο αναμένεται το γήπεδο της Πολίχνης αλλά ο Ηρακλής θα είναι σαν γηπεδούχος καθώς οι φίλαθλοι του έχουν προμηθευτεί πάνω από 2.500 εισιτήρια. Μοναδικός φυσικά στόχος η νίκη και η διατήρηση της πρώτης θέσης για να κανει ένα ακόμα βήμα προς την άνοδο. Αυτό είναι το πιο δύσκολο ματς στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος μέχρι το ντέρμπι του ομίλου με τον δεύτερο Αρη Παλαιοχωρίου την προτελευταία αγωνιστική και η νίκη είναι μονόδρομος.
Ο Ηρακλής έχει καλύτερη ομάδα, έχει το κίνητρο και με την βοήθεια του κόσμου του θα πάρει πιστεύω την νίκη.