Dusseldorf v Greuther Furth

02/17 14:00 Panatha -10.00
2018/02/17 11:19 Dusseldorf v Greuther Furth (Match Prices) @-120 10/10

Για το πρωτάθλημα Γερμανίας η 1η Φορτούνα Ντίσελντορφ (43 β.) υποδέχεται την 16η Γκρόιτερ Φιρτ (23 β.) για την 23η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος.
Η Φορτούνα προέρχεται από την πρώτη της ήττα για το νέο έτος καθώς έχασε 3-1 στο Βερολίνο κόντρα στην Ουνιόν. Κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ αλλά στην επανάληψη δεν ήταν καλή, δέχτηκε πίεση από την αντίπαλο της με αποτέλεσμα να γυρίσει το ματς και να ηττηθεί. Παρά την ήττα παραμένει στην πρώτη θέση και θέλει σήμερα να επιστρέψει στις νίκες και να κάνει ένα ακόμα βήμα για την άνοδο. Εντός έδρας έχει σε 11 ματς 7 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες. Σε ένα ακόμα ματς δεν θα είναι στην διάθεση του κόουτς Φούνκελ-ο οποίος μεσοβδόμαδα ανανέωσε με την ομάδα- ο τερματοφύλακας Ρένζινγκ (3/0) ,εκτός θα είναι και ο Χαρακούτσι (βασικός νεοφερμένος μεσοεπιθετικός), δεν επηρεάζουν 2 μακροχρόνιοι .
Η Γκρόιτερ μετά από 4 αγωνιστικές μακριά από την νίκη υποδέχτηκε την Ντιναμο Δρέσδης και πήρε μια σημαντική νίκη με 1-0 στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία. Δεν ήταν καλή στο πρώτο μισάωρο, ευτύχησε να βάλει το γκολ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου και στο δεύτερο κράτησε το προβάδισμα χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα και πήρε το τρίποντο κόντρα σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους. Δύσκολο έργω αναμένεται να έχει σήμερα στην έδρα της πρωτοπόρου ειδικά αν δούμε τα εκτός έδρας αποτελέσματα της καθώς είναι η μοναδική ομάδα στην κατηγορία χωρίς νίκη! Σε 11 ματς έχει 3 ισοπαλίες και 8 ήττες. Δεν θα είναι στην αποστολή για την σημερινή αναμέτρηση ο μέσος (4/1) Όμλαντιτς και ο ο νεοφερμένος Χιντς (εξτρέμ). Εκτός και 2 μακροχρόνιοι που δεν επηρεάζουν.
Η Φορτούνα είναι το φαβορί της αναμέτρησης κόντρα σε μια ομάδα που δεν ξέρει τι θα πει εκτός έδρας νίκη και πιστεύω ότι θα πάρει το τρίποντο.