2018/02/17 19:07 (Match Prices) @184 5/10

Παιχνίδι για το Βελγικό πρωτάθλημα ανάμεσα στην Λοκερεν και την Κορτραικ για την 27η αγωνιστική. Αδιάφοροι οι γηπεδούχοι, μάχονται για την 6αδα οι φιλοξενούμενοι.
Η Λόκερεν προέρχεται από σημαντική ισοπαλία 1-1 εκτός έδρας με την δεύτερη στην βαθμολογία Σαρλερουα και θεωρητικά εξασφάλισε την παραμονή στην κατηγορία. Μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στην πρώτη φάση του αγώνα και πήγαν στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ. Στο δεύτερο πίεσαν οι γηπεδούχοι, ισοφάρισαν νωρίς και έχασαν πολλές ευκαιρίες να πάρουν το ματς αλλά η Λόκερεν άντεξε και πήρε τον βαθμό. Εντός έδρας έχει μόλις 2 νίκες, 4 ισοπαλίες και 7 ήττες σε 13 ματς. Σημαντική απουσία για το σημερινό ματς αυτή του βασικού αμυντικού Ρασούλ (19/0), ο οποίος ταλαιπωρείται από τραυματισμό. Δεν υπολογίζεται εκ νέου ο Καμερουνέζος επιθετικός Ενόχ (12/0).
Η Κορτραικ πέτυχε μεγάλη νίκη με 4-0 εντός έδρας κόντρα στην Αντβερπ σκοράροντας από 2 γκολ σε κάθε ημίχρονο. Είχε σε μεγάλη μέρα τον φορ Σεβαλιέ που έκανε χατ τρικ και συνεχίζει να ελπίζει για συμμετοχή στην 6αδα και στα πλει οφ. Θετικό σημάδι η νίκη και η εμφάνιση μετά από τον αποκλεισμό μεσοβδόμαδα από το κύπελλο. Εκτός έδρας έχει 4 νίκες , 1 ισοπαλία και 8 ήττες. Σημαντικές οι απουσίες του βασικού μέσου Αζουνί (15/1) και του αμυντικού Ρουζό (18/0).
Η Κορτραικ είναι σε πολύ καλή κατάσταση, σκοράρει αρκετά εύκολα και μπορεί να πάρει μια σημαντική νίκη κόντρα σε μια καλή ομάδα αλλά χωρίς ιδιαίτερο κίνητρο.