Racing Club (Arg) v Cruzeiro (Bra)

02/28 02:30 Panatha +22.00
2018/02/27 19:04 Racing Club (Arg) v Cruzeiro (Bra) (Match Prices) @110 20/10

Παιχνίδι για την 1η αγωνιστική του Κοπα Λιμπερταδόρες ανάμεσα στην Ρασινγκ Κλουμπ της Αργεντινής και την Κρουζέιρο της Βραζιλίας για τον 5 όμιλο της διοργάνωσης. Οι άλλες δύο ομάδες του ομίλου είναι Βασκο και η Ουν. Ντε Τσίλε.
Η Ρασινγκ τα πάει περίφημα στο πρωτάθλημα της Αργεντινής καθώς με την νίκη της εκτός έδρας κόντρα στην Γοδοι Κρουζ με 2-1 πέτυχε την 4η συνεχόμενη νίκη και βρίσκεται στην 5η θέση με 28 βαθμούς και μπορεί να ελπίζει για την είσοδο στην τετράδα και την συμμετοχή στο επόμενο Κοπα Λιμπερταδόρες. Προηγήθηκε στο 58', δέχτηκε την ισοφάριση 11' αργότερα αλλά με γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-1 και πήρε μια πολύτιμη νίκη σε μια μάλιστα δύσκολη έδρα! Είναι η 9η φορά που συμμετέχει στην διοργάνωση έχοντας μία κατάκτηση το 1967 και σήμερα θέλει να ξεκινήσει με νίκη χωρίς αγωνιστικά προβλήματα για τον προπονητή Κουδετ.
Από την άλλη η Κρουζέιρο έχει ξεκινήσει πολύ δυνατά το πολιτειακό πρωτάθλημα Μινεϊράο και μετά από 8 αγωνιστικές βρίσκεται στην 1η θέση με 22 βαθμούς έχοντας 7 νίκες και μία ισοπαλία ενώ έχει δεχτεί μόλις ένα γκολ! Στο τελευταίο ματς επικράτησε άνετα με 3-0 της Ιτουιουτάμπα εντός έδρας. Είναι η 16η συμμετοχή της στην διοργάνωση έχοντας μάλιστα και 2 κατακτήσεις με την τελευταία να είναι στο μακρινό 1997. Στα αγωνιστικά εκτός είναι ο δεξιός μπακ Εζεκιέλ λόγω τραυματισμου ο φορ Σασά και ο μέσος Ντειβιντ που είναι ανέτοιμοι ενώ ο βασικός τερματοφύλακας Φαμπιο έχασε τον πατέρα του και είναι άγνωστο αν τελικά παίξει.
Είναι ένα ματς κόντρα σε δύο φορμαρισμένες ομάδες με ειδικό βάρος φανέλας για την καθεμία στην χώρα τους και με μεγάλες βλέψεις για την διοργάνωση. Θεωρώ πως θα είναι ματς με πολλές φάσεις καθώς φύσει επιθετικές και οι δύο και δίνω προβάδισμα νίκες λόγω έδρας στους γηπεδούχους και μάλιστα βλέπω σκοράκι 2-1!