Monagas (Ven) v Cerro Porteno (Par)

02/28 00:15 Panatha +29.60
2018/02/27 19:32 (Match Prices) @148 20/10

Παιχνίδι για το Κοπα Λιμπερταδόρες ανάμεσα στην Μοναγας της Βενεζουέλας και την Σέρο Πορτένιο από την Παραγουάη. Πρώτη αγωνιστική του ομίλου που συμπληρώνουν η Γκρεμιο και η Ντιφ. Σπορτινγκ.
Η Μονάγας έκαν πέρσι την μεγάλη έκπληξη και κατέκτησαν το πρωτάθλημα της χώρας της και ήταν ο πρώτος μεγάλος τίτλος στην μόλις 30 χρονών ιστορίας της. Φέτος και μετά από 5 αγωνιστικές δεν έχει ξεκινήσει καλά και βρίσκεται στην 14η θέση με 5 βαθμούς έχοντας 1 νίκη, 1 ισοπαλία και 3 ήττες. Στο τελευταίο ματς ήρθε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας με την Ντεπορτίβο Ταχίρα παρότι προηγήθηκε 2 φορές στο δεύτερο ημίχρονο και δέχτηκε άμεσα και της δύο φορές την ισοφάριση. Φυσικά είναι η πρώτη φορά που συμμετέχει στην διοργάνωση καθώς είχε αγωνιστεί μόνο λίγες φόρες στο Κοπα Σουνταμερικάνα χωρίς να κάνει αισθητή την παρουσία της. Δεν έχει αγωνιστικά προβλήματα για την σημερινή αναμέτρηση.
Η Σερο Πορτενιο περσινή πρωταθλήτρια Παραγουάης είναι φέτος μετά από 4 αγωνιστικές στην 8η θέση με 4 βαθμούς έχοντας 1 νίκη, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα. Στο τελευταίο ματς πήρε 1-1 στην έδρα της πρωτοπόρου Λιμπερτάδ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από τα πρώτα λεπτά αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει λίγο πριν μπει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο. Είναι από τα μεγάλα ονόματα της διοργάνωσης καθώς έχει συμμετάσχει 39 φορές αλλά δεν έχει καταφέρει να το κατακτήσει ποτέ και έχει κάποιες φορές φτάσει στα ημιτελικά. Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα για τον Αργεντίνο τεχνικό Σουμπελδία οπότε αναμένεται να ξεκινήσει με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.
Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα σύγκρισης των δύο ομάδων ούτε σε ποιότητα ούτε φυσικά σε εμπειρία από ματς τέτοιας διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι έχουν χαμηλής ποιότητας ρόστερ και μόνο σαν γιορτή βλέπουν την συμμετοχή τους στον όμιλο. Αν οι Παραγουανοί παρουσιαστούν σοβαροί θα πάρουν το ματς και θα ξεκινήσουν θετικά τον όμιλο κόντρα στην πιο αδύναμη ομάδα.