2018/03/03 19:01 (Match Winner) @120 5/10

Παιχνίδι για την 29η αγωνιστική του Βελγικού πρωταθλήματος ανάμεσα στην 10η Μπεβερεν με 35 βαθμούς και την 5η Γκενκ με 41 βαθμούς.
Οι γηπεδούχοι μετά την ήττα εντός έδρας από την Γανδη με 2-1 έχασαν τις όποιες ελπίδες είχαν για την είσοδο στην εξάδα και τα πλει οφ για ευρωπαική συμμετοχή. Μπήκε νωρίς μπροστά στο σκορ αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτερη στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν στο τελευταίο δεκάλεπτο να πετύχουν 2 γκολ και να γυρίσουν το ματς. Ετσι βρέθηκε στην 10η θέση και στο -4 από την εξάδα αλλά με 2 αγωνιστικές να απομένουν και με αρκετές ομάδες από πάνω τις είναι απίθανο να προλάβει την εξάδα. Εντός έχει 6 νίκες , 3 ισοπαλίες και 5 ήττες.
Η Γκενκ προέρχεται από νίκη με 4-0 εντός κόντρα στην Αντβερπ και συνεχίζει την πορεία της για την εξάδα. Προηγήθηκε νωρίς στο ματς και όλα έγινα πιο εύκολα όταν έμεινε ο αντίπαλος της με παίχτη λιγότερο λίγο πριν το ημίχρονο. Στο δεύτερο δε πιέστηκε καθόλου και κατάφερε στο τελευταίο τέταρτο να πετύχει 3 ακόμα γκολ και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της. Εκτός έχει 6 νίκες , 3 ισοπαλίες και 5 ήττες.
Δεν θα έχει εύκολο έργο η Γκενκ στην επιστροφή του προπονητή της Κλεμεντ στην ομάδα που άφησε πριν μερικές εβδομάδες αλλά θεωρώ ότι είναι καλύτερη ομάδα και έχει και το κίνητρο οπότε πιστεύω ότι θα πάρει το ματς και με τον παιχταρα Καρέλη να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα.