2018/03/05 17:41 (Match Winner) @250 10/10

Παιχνίδι για την 24η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος ανάμεσα στον 15ο Απόλλων Σμύρνης με 16 βαθμούς και τον 10ο Παναιτωλικό με 29 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι θέλουν την νίκη στην προσπάθεια να σώσουν την κατηγορία ενώ η ομάδα του Αγρινίου θέλει τους βαθμούς για να προλάβει την πεντάδα που οδηγεί στην ευρωπαϊκή έξοδο.

Ο Απόλλων προέρχεται από ήττα στην Ξάνθη την τελευταία αγωνιστική με 2-0. Δεν ήταν χειρότερος από την αντίπαλο της αλλά όσο παραμένει το πρόβλημα του να παράγει φάσεις και να βάζει γκολ δύσκολα θα μπορέσει να πάρει τους βαθμούς που θέλει να σωθεί. Έχει να νικήσει 13 αγωνιστικές και τα περιθώρια έχουν αρχίσει να στενεύουν για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου. Εντός έδρας έχει 2 νίκες , 6 ισοπαλίες και 3 ήττες. Στα αγωνιστικά εκτός λόγω καρτών ο αμυντικός Κοντοές (20/1) και ο στόπερ Μπαρτολίνι (13/3).

Ο Παναιτωλικός συνέχισε να θετικά αποτελέσματα και κατέβαλε χωρίς να είναι καλός την Κέρκυρα με 1-0 στο Αγρίνιο με γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Ήταν η τρίτη συνεχόμενη νίκη του και με μια ακόμα σήμερα θα φτάσει την 5η Ξανθη και τους 32 βαθμούς, θέση που οδηγεί σε ευρωπαική συμμετοχή αν και κανείς στην ομάδα δεν το λέει ανοιχτά ότι αυτός είναι ο στόχος τους για φέτος. Εκτός έδρας έχει 3 νίκες , 5 ισοπαλίες και 3 ήττες στις 11 εξόδους του. Στα αγωνιστικά εκτός οι αριστεροί μπακ Ρότσα (14/0), Τσοκάνης (12/1), Παρράς (1/0) ο στόπερ Ροντρίγκες (12/0) και ο τιμωρημένος αμυντικός χαφ Πάουλο (22/0).

Κάθε ματς για τους γηπεδούχους είναι τελικός από εδώ και πέρα. Έτσι και σήμερα. Το θέμα είναι ότι θέλουν αλλά δεν μπορούν και θα έχουν και το άγχος. Ο Παναιτωλικός αν βρει χώρους μπορεί πολύ εύκολα να κάνει φάσεις και να σκοράρει. Θεωρώ πως θα πάρουν το ματς όντας καλύτερη ομάδα γενικά αλλά και σε καλύτερη κατάσταση αυτή την εποχή από τον Απόλλων.