2018/03/15 21:00 Salzburg v Dortmund (Correct Score) @800 10/10

Επαναληπτικός ανάμεσα σε Σάλτσμπουργκ και Ντόρτμουντ, με τους Αυστριακούς να έχουν το υπέρ τους 2-1 και τους Γερμανούς να χρειάζονται τουλάχιστον δύο γκολ για να ελπίζουν στην ανατροπή.
Μεγάλη εμφάνιση έκανε η Σάλτσμπουργκ, αφού απέδρασε με το διπλό από τη Βεστφαλία με 2-1. Προηγήθηκε με 2-0 χάρη στα γκολ του Μπερίσα, ενώ είχε και δοκάρι. Στο 62’ ήρθε η μείωσε, αλλά μέχρι το τέλος κράτησε υποδειγματικά το υπέρ της σκορ. Αήττητη στα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με 6 νίκες και 2 ισοπαλίες. Μπορεί να γκέλαρε στον τελευταίο της αγώνα μένοντας στο 2-2 με τη Μάτερσμπουργκ εκτός έδρας, αλλά το πρωτάθλημα δεν το χάνει με τίποτα. Τρέχει ένα τρομερό σερί 32 αγώνων δίχως ήττα. Τελευταία φορά που υπέκυψε ήταν τον περασμένο Αύγουστο στην έδρα της Στουρμ με 1-0. Στο Γιουρόπα Λιγκ συμπλήρωσε 14 αγώνες δίχως ήττα! Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα στο σημερινό μεγάλο ματς.
Η Ντόρτμουντ τρέχει και δεν φτάνει μετά το εις βάρος της 2-1. Πάλι καλά να λέει που κατάφερε να μειώσει με τον Σίρλε στο 62’.Με παρόμοια εμφάνιση απόψε δύσκολα θα καταφέρει κάτι καλό. Στο πρωτάθλημα επικράτησε της Φρανκφούρτης με 3-2 και σκόρερ του νικητήριου γκολ τον Μπατσουαγί στις καθυστερήσεις και είναι στην τρίτη θέση με 45 βαθμούς. Αναμένεται μεγάλη μάχη για τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Τσαμπιονς Λιγκ . Υπάρχει φημολογία πως σε περίπτωση αποκλεισμού σήμερα να είναι η θέση του Πέτερ Στέγκερ επισφαλής και μάλιστα να είναι έτοιμος και ο διαδοχος του! Στα αγωνιστικά μοναδικός απών ο ο χαφ Καγκάβα.
Ετσι όπως τα έκανε η Ντόρτμουντ τρέχει και δεν φτάνει. Πρέπει να κυνηγήσει απόψε στην Αυστρία δύο γκολ και πάνω για να βρεθεί στην επόμενη φάση. Κάτι τέτοιο κόντρα σε μια ομάδα που έχει ξεχάσει πότε ηττήθηκε τελευταία φορά μόνο εύκολα δεν θα είναι. Εχω την τρελή έμπνευση για νίκη της με 2-1 και να πάνε οι δύο ομάδες στην παράταση!