Genclerbirligi v Akhisar Genclik Spor

03/17 12:30 Lumpe13 -10.00
2018/03/17 01:05 Genclerbirligi v Akhisar Genclik Spor (Match Winner) @129 10/10

Παιχνίδι για την 26η αγωνιστική του Τουρκικού πρωταθλήματος ανάμεσα στην 14η Γκεντσλερμπιρλίγκι και την 10η Ακίσα . Οι γηπεδούχοι θέλουν την νίκη για την μάχη της παραμονής αντίθετα η Ακίσα είναι αδιάφορη.
Από ήττα με 1-0 εκτός έδρας κόντρα στην Μπεσίκτας προέρχεται η Γκεντσλέρ. Έχασε δίκαια και θα μπορούσαν να δεχτούν κι άλλο γκολ στις αρκετές φάσεις των πρωταθλητών. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα μετά από ένα καλό σερί επιτυχημένων αποτελεσμάτων και την έφερε ξανά κοντά στις θέσεις υποβιβασμού. Είναι στην 14η θέση με 26 βαθμούς , μόλις στο συν 2 από την 16 Οσμανλισπορ και θέλει σήμερα την νίκη για να νιώθει πιο άνετα για την συνέχεια. Εντός έδρας έχει 5 νίκες, 3 ισοπαλίες και 4 ήττες. Στα αγωνιστικά εκτός ο στόπερ Πολίτεβιτς (22/0) ενώ είναι αμφίβολοι ο τερματοφύλακας Χοπφ (24 συμμ.) και ο εξτρέμ Παρέιμπα (13/4).
Από εντός έδρας ήττα από την Τραμπζονσπόρ προέρχεται η Ακισασπορ μετά από ένα σερί 4 νικών. Την αδικεί το σκορ καθώς μετά το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου είχε στην επανάληψη περισσότερες φάσεις αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και δέχτηκε 2 γκολ σε διάστημα 3 λεπτών στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις. Είναι στην 10η θέση με 33 βαθμούς και νιώθει άνετη για την παραμονή καθώς έχει 9 βαθμούς διαφορά από την ζώνη του υποβιβασμού. Εκτός έδρας έχει 3 νίκες , 3 ισοπαλίες και 7 ήττες. Στα αγωνιστικά εκτός λόγω καρτών ο βασικός χαφ Σερτζίνιο (19/4).
Έμπλεξαν ξανά οι γηπεδούχοι μετά τις 2 σερί ήττες και νιώθουν την πίεση για το τρίποντο σήμερα. Συνήθως έχουν τον τρόπο να παίρνουν τέτοια ματς κόντρα σε μια ομάδα που είναι άνετη και δεν έχει λόγο να σκιστεί για να πάρει κάτι από το ματς. Η επιλογή μου είναι νίκη για τους γηπεδούχους προφανώς στηριζόμενος και παρασκηνιακά.