Sivasspor v Kardemir Karabuk

03/30 20:00 Lumpe13 -10.00
2018/03/30 18:31 bet title Over (Total - Home 3.5) @239 10/10

Με το παιχνίδι της Σιβασπορ εναντίων της Καρντεμίρ Καραμπούκ ανοίγει η αυλαία της 27η αγωνιστικής για το πρωτάθλημα Τουρκίας. Οι γηπεδούχοι κυνηγάνε την ευρωπαική έξοδο ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν χάσει προ πολλού την παραμονή στην κατηγορία.
Στην τελευταία αγωνιστική πριν την διακοπή για τις εθνικές ομάδες έχασε την Προύσα με 1-0 από την τοπική ομάδα. Κακό ματς με λίγες φάσεις, πήγε αποκλειστικά για να μην χάσει αλλά δέχτηκε το μοναδικό γκολ λίγα λεπτά πριν το τέλος του ματς. Με αυτή την ήττα έπεσε στην 8η θέση και με τους 38 βαθμούς δίνει μάχη για να προλάβει την 5αδα που δίνει ευρωπαικό εισιτήριο. Είναι στο μείον 4 από την προνομιούχο θέση και με την σημερινή αντίπαλο δεν σκέφτεται τίποτα άλλο πέρα από μια εύκολη νίκη. Εντός έδρας έχει 7 νίκες, 3 ισοπαλίες και 3 ήττες.
Η Καρντεμίρ Καραμπούκ από την άλλη έχει αποδεχτεί εδώ και μήνες ότι του χρόνου δεν θα παίζει στην μεγάλη κατηγορία. Την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε εντός έδρας από την Οσμάλινσπορ με 4-0 δεχόμενη σε κάθε ημίχρονο από 2 γκολ. Λογική ήττα κόντρα σε έναν αντίπαλο που καιγόταν για νίκη και το χαμηλό επίπεδο ποιότητας των γηπεδούχων δεν μπορούσε να αντισταθεί. Έκτη ήττα συνεχόμενη, έχοντας στα τελευταία 18 ματς μόλις μια νίκη . Η ήττα αυτή έφερε αλλαγή στον πάγκο της ομάδας. Ο Λεβέντ Ατσιγκιόζ παραιτήθηκε από προπονητής και ανέλαβε ο 51χρονος Ουνάλ Καραμά. Εκτός έδρας παραμένει η μοναδική ομάδα της κατηγορίας χωρίς νίκη καθώς σε 13 ματς έχει 2 ισοπαλίες και 11 ήττες.
Δεν τίθεται θέμα για το ποιος θα είναι ο νικητής της σημερινής αναμέτρησης αλλά στα πόσα θα σταματήσει η Σιβασπορ κόντρα σε μια ομάδα που σκέφτεται εδώ και καιρό την επόμενη μέρα στην Β' κατηγορία. Θεωρώ πως αφού έχει την ευκαιρία να βάλει αρκετά γκολ δεν θα την αφήσει να πάει χαμένη. Σιβασπορ OVER 3,5 η επιλογή μου.