FK Krylya Sovetov Samara v Spartak Moscow

04/04 17:30
Προστέθηκε 2018/04/04 13:53 | 0 ευχαριστούμε

Προγνωστικό: Match Winner @-111 10/10 +9.00

Για το κύπελλο Ρωσίας η Κρίλια αντιμετωπίζει την Σπαρτακ Μοσχάς για το τελευταίο εισιτήριο στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Μονό παιχνίδι, σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθηθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. To παιχνίδι ήταν να γίνει τέλη Φεβρουαρίου αλλά αναβλήθηκε λόγω κακοκαιρίας.
Η Κριλια αγωνίζεται στην δεύτερη κατηγορία του Ρωσικού πρωταθλήματος με στόχο την άνοδο. Βρίσκεται στην 2η θέση - σε ισοβαθμία με την Ορενμπούργκ - με 64 βαθμούς και στο μείον 1 από την πρώτη Γιενισέι και παλεύει για την είσοδο στην δυάδα που δίνει απευθείας άνοδο στην μεγάλη κατηγορία. Στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος επιβλήθηκε της Ταμποφ εκτός έδρας με 2-0 πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Ήταν το 8ο συνεχόμενο ματς που δεν γνωρίζει την ήττα έχοντας μάλιστα και την καλύτερη άμυνα στην κατηγορία. Στον προηγούμενο γύρο έκανε την έκπληξη αφήνοντας εκτός την Ρουμπιν Καζαν επικρατώντας με 2-1 εκτός έδρας! Στα αγωνιστικά εκτός ο χαφ Τκάτσουκ (27/2).
Η πρωταθλήτρια Σπαρτακ νίκησε το Σάββατο για το πρωτάθλημα την Τοσνο στην Μοσχα με 2-1. Δυσκολεύτηκε στο πρώτο να κάνει φάσεις αλλά στάθηκε τυχερή καθώς στην τελευταία φάση πριν το ημίχρονο άνοιξε το σκορ. Πήρε προβάδισμα 2 τερμάτων στο 75' , με την φιλοξενούμενη να μειώνει το σκορ 5 λεπτά αργότερα και αυτή ήταν και το τελικό σκορ. Παρέμεινε για 17ο ματς αήττητη και μείωσε την διαφορά από την πρώτη Λοκομοτίβ στους 2 βαθμούς αλλά έχει ένα ματς περισσότερο στην μαχη για τον τίτλο. Στον προηγούμενο γύρο αντιμετώπισε την Σπαρτάκ Νάλτσικ (ομάδα Γ’ κατηγορίας) και επικράτησε εύκολα με 5-2. Στα αγωνιστικά εκτός ο βασικός στόπερ Τζικίγια (17/1) και ο αναπλήρωματικός χαφ Ανανίτζε (6 συμ.).
Αρκετά καλή ομάδα η Κριλια και με ρόστερ πρώτης κατηγορίας αλλά η διαφορά ποιότητας είναι μεγάλη ώστε να μπορέσει να κάνει ξανά την έκπληξη. Η Σπαρτακ είναι το μεγάλο φαβορί και πιστεύω πως εύκολα η δύσκολα θα πάρει την νίκη - πρόκριση για τα ημιτελικά.