2018/04/09 19:18 Villarreal v Ath Bilbao (Match Winner) @-118 10/10

Πέφτει η αυλαία της 31ης αγωνιστικής στην Πριμέρα Ντιβιζιόν με τη μάχη της Βιγιαρεάλ κόντρα στην Μπιλμπάο. Oι γηπεδούχοι είναι στην 6η θέση με 47 βαθμούς και μάχονται για την έξοδο στην Ευρώπη και οι φιλοξενούμενοι στην 13η θέση με 36 βαθμούς χωρίς στόχους για την συνέχεια..
Από ήττα την προηγούμενη αγωνιστική στην Μαλαγα με 1-0 προέρχεται η Βιγιαρεαλ . Απρόσμενη ήττα από την ουραγό της βαθμολογίας και με κακή εμφάνιση δεν άξιζε κάτι παραπάνω. Δέχθηκε το γκολ στο 37' και δεν απείλησε σε κανένα σημείο του ματς. Έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από τις ομάδες που την ακολουθούν στην μάχη για την έξοδο στο προσεχές Γιουρόπα Λιγκ καθώς έμεινε στην 6η θέση με 47 βαθμούς αλλά βάση του προγράμματος παραμένει φαβορί για την κατάληψη της προνομιούχος θέσης. Εντός έδρας έχει 8 νίκες , 2 ισοπαλίες και 4 ήττες. Στα αγωνιστικά εκτός ο εξτρέμ Καστιγιέχο (23/2) και αμφίβολος ο βασικός χαφ Τριγκέρος (27/2).
Από ισοπαλία έρχεται η Μπιλμπαό στην έδρα της Θέλτα με 1-1 συνεχίζοντας της άσχημες εμφανίσεις. Ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και προηγήθηκε στο 55'. Στο τελευταίο 20λεπτο η Θέλτα ανέβασε ταχύτητα, πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 90' και στις καθυστερήσεις είχε και δοκάρι για να κλέψει το ματς. Μια μόνο νίκη για την Μπιλμπαο στα τελευταία πέντε και με αυτή την ισοπαλία στέρησε και τις ελάχιστες ελπίδες που είχε για είσοδο στην επτάδα και την συμμετοχή στις ευρωπαικές διοργανώσεις με τους 36 βαθμούς και την 13η θέση και στο μείον 10 από την επτάδα. Εκτός έδρας έχει 3 νίκες, 4 ισοπαλίες και 8 ήττες. Στα αγωνιστικά εκτός ο αμυντικός Αλβαρεθ (4/0).
Η Βιγιαρεαλ στην έδρα της είναι αρκετά δυνατή και καίγεται για την νίκη κόντρα σε μια Μπιλμπαο που δείχνει να τα έχει παρατήσει και εκτός δεν πείθει και τόσο πολύ. Πιστεύω εύκολα η δύσκολα οι γηπεδούχοι θα πάρουν την νίκη.