2018/04/20 20:46 (Match Winner) @220 10/10

Παιχνίδι για το Ισπανικό πρωτάθλημα με την 14η Λεγκανες με 39 βαθμούς να υποδέχεται την 18η με 27 βαθμούς Λα Κορούνια.
Η Λεγκανές διανύει περίοδο αγωνιστικής κάμψης και ενδεικτικό είναι ότι στα τελευταία έξι ματς έχει υποστεί τέσσερις ήττες. Στην έδρα της ωστόσο φέτος είναι ισχυρή και γι’ αυτό έχει εξασφαλίσει ουσιαστικά την παραμονή της στην κατηγορία.
Στο τελευταίο ματς έχασε από την Βιγιαρεαλ με 2-1 εκτός έδρας. Δέχτηκε ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, μείωσε στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά δεν μπόρεσε να κάνει μετά κάτι παραπάνω. Βρίσκεται στο συν 12 από την σημερινή αντίπαλο της που είναι στην ζώνη υποβιβασμού και δύσκολα θα κινδυνεύσει. Εντός έδρας έχει 8 νίκες , 3 ισοπαλίες και 5 ήττες. Δεν υπολογίζονται για την σημερινή αναμέτρηση ο στόπερ Μαντοβάνι (12/1) και ο εξτρέμ Σιμανόφσκι (13/2).
Η Λα Κορούνια βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο και μόνο με νίκη μπορεί να ελπίζει σε παραμονή στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι ναι μεν είναι σε αγωνιστική άνοδο (δύο νίκες, μία ισοπαλία στα τρία τελευταία), όμως φέτος μακριά από τη Γαλικία έχουν μόλις δύο νίκες σε 16 ματς. Στο τελευταίο ματς έμεινε στο 0-0 εντός κόντρα στην Σεβίλλη την Τρίτη σε ένα τρελό ρυθμό και με πολλές ευκαιρίες χαμένες για τις δύο ομάδες. Έτσι η «Ντεπόρ» πλέον για να μην ξαναζήσει την πίκρα του υποβιβασμού χρειάζεται τουλάχιστον 12 βαθμούς κι ενώ απομένουν πέντε αγωνιστικές. Συνεπώς η νίκη είναι επιτακτική σήμερα για τους φιλοξενούμενους και θα τα δώσουν όλα για να την πάρουν. Εκτός έδρας έχουν 2 νίκες , 3 ισοπαλίες και 11 ήττες. Στα αγωνιστικά εκτός ο χαφ Μουντάρι (7/0) και ο στόπερ Μποβέδα (8/0).
Το κίνητρο θα είναι αυτό που θα παίζει τον πιο καθοριστικό ρόλο στο αποτέλεσμα. Γι΄αυτό το λόγο θα επιλέξω το «διπλό» της Λα Κορούνια, αφού στη δεδομένη χρονική συγκυρία αυτή είναι που χρειάζεται το «τρίποντο» πολύ περισσότερο.