04/22 21:45
Προστέθηκε 2018/04/22 19:07 | 0 ευχαριστούμε

Προγνωστικό: Juventus v Napoli (Match Winner) @110 10/10 -10.00

Το μεγάλο ντέρμπι κορυφής στο Τορίνο κλέβει απόψε την παράσταση στην 34η αγωνιστική του Καμπιονάτο ανάμεσα στην πρωτοπόρο Γιούβε και τη δεύτερη Νάπολι. Τις δύο ομάδες χωρίζουν τέσσερις βαθμοί. Γιουβεντους 85 , Ναπολι 81.
Τη χειρότερη στιγμή ήρθε η γκέλα από την Κροτόνε (1-1) για τη Γιουβέντους. Μάλιστα δεν μας έχει συνηθίσει να προηγείται στο σκορ και να μην κερδίζει. Μπήκε μπροστά στο σκορ στο 16΄αλλά αφού δεν καθάρισε το ματς δεχτηκε την ισοφάριση με ένα εντυπωσιακό γκολ με ψαλιδάκι στο 65' . Εχει έναν αέρα τεσσάρων βαθμών, αλλά αν απόψε ηττηθεί θα βάλει φωτιά στη μάχη του τίτλου. Η ισοπαλία δεν την χαλάει, ενώ με νίκη δεδομένα σφραγίζει το τρόπαιο. Έχει πάντως συμπληρώσει σερί 20 αγώνων χωρίς ήττα. Εντός έδρας έχει 14 νίκες , 1 ισοπαλία και 1 ήττα. Στα αγωνιστικά εκτός είναι ο Ντε Σίλιο (11/1), ο μέσος Μαρκίζιο (13/0) και ο μέσος Στουράρο (11/0).
Η Νάπολι κέρδισε εύκολα την Ουντινέζε με 4-2 και πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο Τορίνο. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 41' αλλά ευτύχησε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στην επανάληψη έμεινε πάλι πίσω στο σκορ στο 55' αλλά με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε το ματς πετυχαίνοντας 3 γκολ. Οι τρεις ισοπαλίες με Ιντερ. Σασσουόλο και Μίλαν στην τελευταία εξάδα αγώνων της σίγουρα της έχουν στοιχίσει. Εστω ένα από αυτά τα ματς να έπαιρνε θα μπορούσε σήμερα με νίκη να προσπεράσει. Το σίγουρο είναι ότι παίζει τις ελπίδες της σε 90 αγωνιστικά λεπτά. Αν κερδίσει βάζει φωτιά. Σε οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα τελειώνουν όλα. Εκτός έδρας παραμένει η μοναδική ομάδα στην κατηγορία χωρίς ήττα καθώς σε 16 ματς έχει 12 νίκες και 4 ισοπαλίες. Μοναδική απώλεια για την σημερινή αναμέτρηση για ενα ακόμα ματς ο βασικός ακραίος οπισθοφύλακας Γκουλάμ (11/2).
Θεωρώ πως η Γιοβε είναι καλύτερη ομάδα και δεν αφήσει την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς και το πρωτάθλημα!