2018/05/03 14:40 bet title Yes (Both Teams To Score) @-111 10/10

Αγώνας ρεβάνς για την ημιτελική φάση του Γιουρόπα Λιγκ ανάμεσα στην Ατλέτικο και την Αρσεναλ. Σε ισχύ το εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ισοπαλίας με 1-1 οι ομάδες οδηγούνται σε παράταση.
Εδειξε χαρακτήρα στο Έμιρεϊτς η Ατλέτικο και παρά το γεγονός ότι δεν της πήγε καθόλου το παιχνίδι μπόρεσε να αποδράσει με το 1-1. Εμεινε με 10 παίκτες από το δέκατο λεπτό λόγω της αποβολής του Βρσάλικο. Στο 61’ δέχτηκαν το γκολ, αλλά κόντρα στη ροή ο Γκριζμάν κυνηγώντας μια χαμένη φάση μπόρεσε να ισοφαρίσει οχτώ λεπτά πριν το φινάλε. Μετράει 16 νίκες στα 17 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στη διοργάνωση. Στον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος κέρδισε με 1-0 την Αλαβές εκτός έδρας. Τιμωρημένος ο μπακ Βρσάλικο (20/0) που αποβλήθηκε στο πρώτο παιχνίδι.
Η Αρσεναλ έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το μεγάλο βήμα προς τον τελικό της Λυών, αφού για 80 λεπτά έπαιξε με παίκτη παραπάνω στον πρώτο ημιτελικό, κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Λακαζέτ, αλλά φοβήθηκε πολύ στη συνέχεια και το πλήρωσε. Με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα γνώρισε την ήττα από τη Γιουνάιτεντ στον τελευταίο αγώνα πρωταθλήματος με 2-1 εξαιτίας γκολ που δέχτηκε στο 91. Όλο το βάρος έχει πέσει στην σημερινή αναμέτρηση και για την πρόκριση στον τελικό καθώς πέρα από το γόητρο τυχών κατάκτηση του τροπαίου δίνει συμμετοχή στο προσεχές Τσαμπιονς Λιγκ μιας και από το πρωτάθλημα η τετράδα έχει απομακρυνθεί προ πολλού. Εκτός ο φορ Ομπαμεγιάνγκ που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής και κάποιοι μακροχρόνιοι που δεν επηρεάζουν.
Η Ατλέτικο εντός έδρας είναι πολύ δυνατή και δεν υπάρχει περίπτωση να κρυφτεί πίσω από το 1-1 του πρώτου αγώνα. Η Αρσεναλ είναι αναγκασμένη να ανοιχτεί κάποια στιγμή, αφού ψάχνει απαραιτήτως γκολ για να μπορέσει να διεκδικήσει την πρόκριση. Θεωρώ πως με την ποιότητα που διαθέτουν θα σκοράρουν και οι δύο ενώ δεν αποκλείω και την παράταση!