VPS v KuPS

05/22 18:30
Προστέθηκε 2018/05/22 15:46 | 0 ευχαριστούμε

Προγνωστικό: bet title Over (Goals Over/Under 2.5) @120 10/10 -10.00

Για το πρωτάθλημα Φιλανδίας και στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής η Βαασα υποδέχεται την Κουόπιο.
Οι γηπεδούχοι μετά από 9 αγώνες είναι στην 5η θέση με 13 βαθμούς. Την Παρασκευή απέσπασε ισοπαλία 0-0 στην έδρα της Ιλβες. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, έχασαν ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ αλλά δεν τα κατάφεραν με το αποτέλεσμα να κρίνεται δίκαιο. Τέταρτο σερί ματς που δεν γνωρίζει την ήττα για την Βαασα και παραμένει στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας. Με νίκη σήμερα θα μειώσει την διαφορά από την σημερινή αντίπαλο της στον έναν βαθμό. Στα έξι εντός έδρας ματς που έχει δώσει μέχρι στιγμής έχει 2 νίκες, 2 ισοπαλίες και 2 ήττες. Όσον αφορά τα αγωνιστικά, ο τεχνικός της ομάδας συνεχίζει να έχει αρκετές απουσίες, αφού εκτός παραμένουν οι μέσοι Κουγιανπά, Βαχτέρα, ο φορ Μορισέι (δεν έχουν συμμετοχή) και ο μέσος Γιαμά (7/0).
Η Κουοπιο μετά από 10 αγώνες είναι στην 3η θέση με 17 βαθμούς και είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα στην κατηγορία αυτή την στιγμή. Είναι χαρακτηριστικό πως με τα 19 γκολ που έχει είναι μακράν η πιο καλή επίθεση στο πρωτάθλημα ενώ διαθέτει και τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Καρχαλάινεν με 8 γκολ. Την προηγούμενη αγωνιστική επικράτησε 2-1 εντός της Μάριεχαμν. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 17' αλλά μέσα στα επόμενα 7' λεπτά είχε γυρίσει το ματς , σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος και την ανέβασε στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας. Εκτός έχει 3 νίκες και 2 ήττες. Θα απουσιάσει ο διεθνής Αιγύπτιος Αμπνταλάχ Σαϊντ (7/0 - 2 ασίστ), αφού θα ενσωματωθεί με την Εθνική ενόψει Μουντιάλ και ο τραυματίας στόπερ Μάνγκα (δεν έχει συμμετοχή).
Αμφίρροπη αναμέτρηση με τις δύο ομάδες να είναι σε καλή κατάσταση. Οι γηπεδούχοι είναι καλοί εντός και δύσκολα χάνουν ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν κάνει εντυπωσιακό ξεκίνημα. Επιθετικά σκοράρουν εύκολα και θα επιλέξω τα γκολ. OVER 2,5.