San Martin T. v Sarmiento Junin

06/03 22:40 Puskas13 +13.50
2018/06/03 20:23 San Martin T. v Sarmiento Junin (Match Winner) @135 10/10

Σαν Μαρτίν και Σαρμιέντο συγκρούονται στον τελικό των πλει οφ ανόδου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα από το σκορ του πρώτου αγώνα όπου επικράτησε 1 – 0 εντός έδρας, ωστόσο εν όψει του δεύτερου παιχνιδιού, πρώτον δεν ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ και δεύτερον εφόσον το άθροισμα των γκολ στα δύο παιχνίδια είναι ίδιο, τότε δεν υπάρχει παράταση, αλλά απευθείας η διαδικασία των πέναλτι.
Μέχρι το πρώτο ματς στα τελικά των πλει οφ ήταν πολύ σκληρή για να πεθάνει, αφού σκόραρε σε ματς που έδειχναν χαμένα, ακόμα και στο 90’. Ωστόσο, η Σαν Μαρτίν λύγισε στον πρώτο αγώνα στην έδρα της Σαρμιέντο, καθώς υπέστη την ήττα με 1 – 0. Δέχθηκε το γκολ από το σημείο του πέναλτι, αλλά όχι κόντρα στη ροή του αγώνα, ενώ ακόμα και στο δεύτερο ημίχρονο δεν θέλησε να πάρει πολλά ρίσκα για να ισοφαρίσει, γνωρίζοντας ότι υπάρχει και δεύτερο ματς τη στιγμή μάλιστα που δεν ισχύει ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να μην δημιουργήσει ιδιαίτερες ευκαιρίες.
Από την άλλη πλευρά, η Σαρμιέντο πέτυχε την πρώτη της νίκη στα πλει οφ εντός έδρας και μάλιστα την πιο κρίσιμη στιγμή. Ήταν πολύ καλύτερη του αντιπάλου της στο πρώτο ημίχρονο και απόλυτα δίκαια άνοιξε το σκορ, έστω και από το σημείο του πέναλτι, ωστόσο στο δεύτερο μέρος προτίμησε να κρατήσει το υπέρ της σκορ, παρά να κυνηγήσει κάτι παραπάνω. Η έδρα της Σαν Μαρτίν, καθώς θεωρείται και είναι από τις πιο δυνατές στην κατηγορία. Στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος είχε μόλις μία ήττα (5 – 6 – 1) και υπάρχει πολύ μεγάλη αυτοπεποίθηση ότι μπορεί να ανατραπεί το σκορ του πρώτου αγώνα.
Μέσα στη σεζόν η Σαν Μαρτίν έδειξε καλύτερα στοιχεία ως ομάδα σε σχέση με τη Σαρμιέντο, που είχε ως στόχο την απευθείας άνοδο. Απόψε θα έχει και τη δύναμη της έδρας και πιστεύω πως έχει τον πρώτο λόγο για την νίκη.