2018/06/19 14:57 (Match Winner) @-111 10/10

Για την 13η αγωνιστική της δεύτερης κατηγορίας του πρωταθλήματος Σουηδίας η Βαρμπεργκς υποδέχεται την Χέλσινγκμποργκ.
Έχει πάρει την κατηφόρα η γηπεδούχος καθώς εδώ και 5 αγωνιστικές γνωρίζει μόνο ήττες με αποτέλεσμα να έχει μείνει στους 10 βαθμούς και να έχει υποχωρήσει στην 14η θέση και κοντά πλέον στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Τελευταία ήττα αυτή την προηγούμενη αγωνιστική από την νεοφώτιστη Μπραγκε με 1-0 εκτός έδρας με γκολ που δέχτηκε στο 71' δείχνοντας σε ένα ακόμα ματς το μεγάλο επιθετικό πρόβλημα που έχει. Εντός σε 6 αγώνες έχει 2 νίκες και 6 ισοπαλίες. Στα αγωνιστικά ξανά εκτός ο μέσος Ταουμπλίεμπ (8/0) ενώ ο επιθετικός Γκαμπριελ Αλτεμαρκ-Βανεριρ τέθηκε εκτός ομάδας καθώς στο προηγούμενο ματς έδειξε μεγάλη αδιαφορία στον πάγκο και πλέον λύθηκε το συμβόλαιο του.
Η Χέλσινγκμποργκ από την πλευρά της διανύει εδώ και μερικές αγωνιστικές ακριβώς αντίθετη πορεία από την σημερινή αντίπαλο της. Έτρεχε αήττητο σερί 8 αγωνιστικών που της επέτρεψε να πλησιάσει στις πρώτες θέσεις αλλά την προηγούμενη αγωνιστική δεν τα κατάφερε στο ντέρμπι από την Χάλμσταντ καθώς ηττήθηκε με 2-1 και έμεινε στους 24 βαθμούς, στο μείον 6 από την κορυφή και στην 4η θέση. Δέχτηκε πρώτη γκολ στο 51', ισοφάρισε στο 66' αλλά στάθηκε άτυχη καθώς το γκολ της ήττας το δέχτηκε στο 4ο λεπτό τω καθυστερήσεων. Μόνο νίκη θέλει σήμερα για να πλησιάσει ξανά τις θέσεις ανόδου. Εκτός έχει 2 νίκες, 3 ισοπαλίες και 1 ήττα. Στα αγωνιστικά εκτός παραμένει μόνο ο μέσος Πέρσον που ακόμα δεν έχει συμμετοχή.
Οι γηπεδούχοι δεν κερδίζουν με τίποτα και βρίσκονται σε πολύ κακή κατάσταση εδώ και καιρό ενώ παρουσιάζουν και μεγάλο επιθετικό πρόβλημα. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είναι πολύ καλύτερη ομάδα και θα θέλουν μόνο την νίκη μετά και την γκέλα της προηγούμενης αγωνιστικής και σήμερα με τον συγκεκριμένο αντίπαλο έχουν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το τρίποντο. Νίκη για Χέλσινγκμποργκ.