Asteras Tripolis v Hibernian

08/02 21:00 Puskas13 -10.00
2018/08/02 15:08 bet title Over (Goals Over/Under 2.5) @-118 10/10

Την πρόκριση που δεν… καθάρισε από το πρώτο ματς, θέλει να πανηγυρίσει απόψε ο Αστέρας Τρίπολης στην έδρα του κόντρα στη Χιμπέρνιαν για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.
Για μία ώρα παιχνιδιού στη Σκωτία, ο Αστέρας Τρίπολης έδειχνε ότι είναι η καλύτερη ομάδα του ζευγαριού και προηγούνταν 2 – 0 με δύο γκολάρες του Κυριακόπουλου που δείχνει να κάνει το μεγάλο αγωνιστικό «μπαμ». Στη συνέχεια, όμως, μίλησε το πλεονέκτημα της Χιμπέρνιαν, που είναι ο ρυθμός και οι δυνάμεις σε ένα 90λεπτο, λόγω της εποχής που γίνονται τα ματς. Από το 64’ και μετά δέχθηκε τρία γκολ, ενώ στα τελευταία λεπτά του αγώνα έπαιξε και με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Πασαλίδη. Και εδώ αρχίζουν τα προβλήματα για τον Σάββα Παντελίδη. Ο Έλληνας τεχνικός έχει εκτός και τον Πασαλίδη λόγω της τιμωρίας του, αλλά και τον νεοφερμένο Ματρικάρντι λόγω τραυματισμού που θα κάλυπτε το κενό, έτσι ετοιμάζεται για φανέλα βασικού ο 18χρονος, Χριστόπουλος. Επίσης, εκτός μένουν και οι Βλάχος, Τασουλής, Φερνάντεθ επίσης λόγω τραυματισμών.
Ό,τι και να λέμε, όταν μια ομάδα καταφέρνει να επιστρέψει από το 0 – 2 και να παίρνει και τη νίκη, τότε διαθέτει ψυχή. Αυτό έκανε και η Χιμπέρνιαν κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, καθώς σε διάστημα μικρότερης της μισής ώρας πέτυχε τρία γκολ και πανηγύρισε μια ανέλπιστη νίκη με σκορ 3 – 2. Φυσικά, αυτό το σκορ δεν τη βάζει σε ρόλο φαβορί, αφού σε νίκη του Αστέρα αποχαιρετά, αλλά αν μη τι άλλο έχει ένα ψυχολογικό προβάδισμα εν όψει του αποψινού αγώνα. Εκτός ο βασικός τερματοφύλακς Μαρσιάνο, με τον Μπογκντάν να μην εμπνέει εμπιστοσύνη.
Ο Αστέρας Τρίπολης μέσα στην έδρα του έχει καταφέρει να νικήσει πολύ πιο μεγάλα ονόματα και πολύ μεγαλύτερες ομάδες από τη Χιμπέρνιαν. Στο πρώτο ματς για 60’ ήταν αφεντικό και στην έδρα του δεν πρόκειται να αφήσει το παιχνίδι να του ξεφύγει αλλά θεωρώ πως ασφαλέστερη επιλογή είναι τα γκολ και το OVER 2,5.