2018/09/01 13:58 West Ham v Wolves (Match Winner) @154 10/10

Η Γουέστ Χαμ υποδέχεται για την 4η αγωνιστική της Premier League την Γουλβς. Στην βαθμολογία η Γουεστ Χαμ τελευταία χωρίς βαθμό , η Γουλβς 14η με 2 βαθμούς.

Είχε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει αποτέλεσμα στην έδρα της Άρσεναλ αλλά τελικά έφυγε με άδεια χέρια. Προηγήθηκε στο 25΄αλλά δεν κράτησε για πολύ το προβάδισμα της καθώς 5΄αργότερα δέχτηκε την ισοφάριση. Στο δεύτερο μέρος με αυτογκόλ καραμπόλα έμεινε πίσω στο σκορ για να έρθει στις καθυστερήσεις και το 3-1 όταν είχε βγει όλη μπροστά για την ισοφάρισει. Μαγική εικόνα το τελικό σκορ, πάλεψε αρκετά , πατούσε εύκολα την αντίπαλη περιοχή και έχασε αρκετές κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει. Με αυτή την ήττα παραμένει η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα χωρίς βαθμό και θέλει πλέον μόνο νίκη σε αυτή την αναμέτρηση.

Η Γουλβς κοίταξε στα μάτια την πρωταθλήτρια Σίτυ και την ανάγκασε στην πρώτη της απώλεια βαθμών με την ισοπαλία 1-1 που απέσπασε. Είχε βέβαια σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακα της Roui Patrisio που την γλύτωσε αρκετές φορές από το γκολ. Αυτή ήταν που άνοιξε πρώτη το σκορ στο 57΄ με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο 69΄. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού δεν πανικοβλήθηκε και επέτρεψε στο μεγάλο της αντίπαλο να της κάνει μόνο μια φάση και αυτή στο 4΄των καθυστερήσεων από στημένη φάση καθώς το φάουλ του Sergio Aguero βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Αυτός ήταν ο δεύτερος της βαθμός στο πρωτάθλημα στην μάχη που θα δώσει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Η Γουέστ Χαμ είναι στην ουσία μια καινούργια ομάδα μετά τις πολλές αλλαγές που έκανε το καλοκαίρι και σίγουρα θέλει πίστωση χρόνου για να έρθουν τα θεμιτά αποτελέσματα. Θεωρώ πως ήρθε η ώρα για την πρώτη της νίκη κόντρα σε μια ομάδα που ναι μεν δεν είναι κακή αλλά δείχνει τώρα στο ξεκίνημα άλλο πρόσωπο στα εκτός από ότι στα εντός. Νίκη για Γουεστ Χαμ.