09/01 20:00
Προστέθηκε 2018/09/01 14:01 | 0 ευχαριστούμε

Προγνωστικό: Match Winner @114 10/10 +11.40

Για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ελβετίας η Σιόν θα φιλοξενήσει την πρωταθλήτρια Γιούνγκ Μπόις.

Ταξίδεψε στην Ζυρίχη για ν αντιμετωπίσει την Γκασχόπερς την προηγούμενη αγωνιστική αλλά δεν κατάφερε να πάρει βαθμό η βαθμούς. Έχασε με 2-1 με αποτέλεσμα να μείνει στην 6η θεση της βαθμολογίας με 6 βαθμούς. Μέτριο πρώτο μέρος χωρίς πολλές φάσεις με όλα τα γκολ να μπαίνουν στην επανάληψη. Με το ξεκίνημα της γκολ για τους γηπεδούχους με την Σιόν να ισοφαρίζει στο 61΄αλλα δεν κατάφερε να το κρατήσει μέχρι το τέλος καθώς στο 82΄δέχτηκε και δεύτερο τέρμα.

Η Γιουνγκ Μπόις είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει απώλεια βαθμών στα 5 πρώτα ματς του πρωταθλήματος και οδηγεί την κούρσα της βαθμολογίας με 15 βαθμούς. Την προηγούμενη αγωνιστική φιλοδώρησε με 5 γκολ την Ξαμάξ έχοντας και πολλές αλλαγές στην σύνθεση της. Δέχτηκε πρώτη τέρμα αλλά δεν πτοήθηκε και μέχρι το ημίχρονο είχε γυρίσει το ματς με προβάδισμα 2-1. Στο δεύτερο δέχτηκε νωρίς την ισοφάριση 2-2 αλλά με την ποιότητα που διαθέτει και την μεγάλη ευχέρεια στο σκοράρισμα πέτυχε 3 ακόμα γκολ για να φτάσει στο τελικό 5-2. Μεσοβδόμαδα στην ρεβάνς του 1-1 για τα play off του Champions League πέτυχε την μεγαλύτερη ίσως νίκη της ιστορία της καθώς επιβλήθηκε με 2-1 της Ντιναμό στο Ζαγκρεμπ και πέρασε για πρώτη φορά στους ομίλους της διοργάνωσης! Έμεινε πίσω στο σκορ από νωρίς αλλά με ένα εκπληκτικό πεντάλεπτο, διάστημα στο οποίο πέτυχε τα 2 γκολ, πήρε την νίκη-πρόκριση!

Η Σιόν ίσως θα έπρεπε να ήταν πιο ψηλά στην βαθμολογία βάση του υλικού που διαθέτει. Από την άλλη η πρωταθλήτρια δείχνει να μην σταματάει πουθενά! Στο πρωτάθλημα πάει από νίκη σε νίκη ενώ πέρασε και στους ομίλους. Ναι μεν μπορεί να βγάλει κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια αλλά πώς να μην την ποντάρεις στην κατάσταση που είναι? Νίκη λοιπόν για την Γιουγκ Μπόις.