Espanyol v Villarreal

01/17 21:30
Προστέθηκε 2019/01/17 17:15 | 0 ευχαριστούμε

Προγνωστικό: Espanyol v Villarreal (Match Winner) @115 10/10 +11.50

Για την φάση των «16» του κυπέλου Ισπανίας η Εσπανιόλ υποδέχεται την Βιγιαρεάλ στην ρεβάνς του 2-2 στο πρώτο ματς . Σε ισχύ το εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος ακολουθεί παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Η Εσπανιόλ είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» την πρόκριση από το πρώτο ματς αλλά απώλεσε στο τελευταίο πεντάλεπτο προβάδισμα δύο τερμάτων και έτσι με το τελικό 2-2 είναι σήμερα όλα ανοιχτά για την πρόκριση. Δεν θα αδιαφορήσει για την διοργάνωση καθώς την βλέπει σαν διέξοδο για μια διάκριση την φετινή σαιζόν μετά την μέτρια πορεία που κάνει στο πρωτάθλημα. Εκεί μετά από 14 αγωνιστικές είναι στην μέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς και προέρχεται από ήττα στην έδρα της Σοσιεδάδ με 3-2. Μπήκε μουδιασμένα στο ματς και βρέθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 2 τέρματα στην πλάτη, ισοφάρισε με το τέλος του ημιχρόνου αλλά τελικά στο 66΄δέχτηκε το γκολ της ήττας.

Η Βιγιαρεάλ συνεχίζει να μην βελτιώνεται στο πρωτάθλημα και να έχει μπλέξει για τα καλά πλέον σε σενάρια υποβιβασμού. Βρίσκεται στην 19η και προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 17 βαθμούς και έχει να γευτεί την χαρά της νίκης από τα τέλη Οκτωβρίου! Στο τελευταίο της ματς υποδέχτηκε την Χιρόνα και ηττήθηκε με 2-1 , έχοντας και την τύχη να της γυρνάει την πλάτη καθώς στα τελευταία δευτερόλεπτα είχε 3 δοκάρια και ένα χαμένο πέναλτι! Μπορεί να λέει ότι θέλει να συνεχίσει στο κύπελλο αλλά αναμένεται σήμερα να έχει αλλαγές στην ενδεκάδα της καθώς ακολουθεί την Κυριακή σημαντικό ματς κόντρα στην Μπιλμπάο.

Η Εσπανιόλ δεν «πετάει» αυτή την εποχή αλλά σίγουρα είναι σε καλύτερη κατάσταση από την Βιγιαρεάλ. Το «κίτρινο υποβρύχιο» είναι σε δύσκολη θέσης το πρωτάθλημα και ίσως να είναι βραχνάς η διοργάνωση του κυπέλλου. Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση και θεωρώ πως δεν την αφήσουν ανεκμετάλλευτη!