2019/01/21 19:15 bet title Home/Over (Result/Total Goals 2.5) @240 10/10

Με το παιχνίδι της Ειμπάρ κόντρα στην Εσπανιόλ πέφτει η αυλαία της 20ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα Ισπανίας.

Ήττα εντός προγράμματος για την Ειμπάρ την προηγούμενη αγωνιστική καθώς αντιμετώπισε την Μπαρτσελόνα στην Βαρκελώνη. Το πάλεψε όσο μπορούσε αλλά το 3-0 ήρθε φυσιολογικά καθώς η ανωτερότητα των μπλαουγκράνα ήταν αδιαμφισβήτητη. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 19΄, η ίδια δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να φανεί επιθετικά και στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης δέχθηκε άλλα δύο τέρματα. Έκτο ματς χωρίς τρίποντο με αποτέλεσμα να έχει υποχωρήσει στην 16η θέση με 22 βαθμούς, μόλις 2 πάνω από την ζώνη υποβιβασμού. Εντός έδρας έχει σε 10 ματς 4 νίκες, 4 ισοπαλίες και 2 ήττες.

Από ήττα εκτός έδρας με 3-2 από την Σοδιεδάδ προέρχεται η Εσπανιόλ καθώς πλήρωσε το πολύ κακό της ξεκίνημα στο ματς. Βρέθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο πίσω με 2 γκολ, ισοφάρισε όμως μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος έμεινε ξανά πίσω στο σκορ στο 63΄αλλά δεν μπόρεσε να βγάλει πάλι αντίδραση παρότι στο τελευταίο τέταρτο είχε και αριθμητικό πλεονέκτημα. Έτσι έμεινε στην 12η θέση με 24 βαθμούς , με νίκη όμως σήμερα θα σκαρφαλώσει στην πρώτη οκτάδα. Εκτός έδρας έχει μόλις 1 νίκη, 3 ισοπαλίες και 6 ήττες. Μεσοβδόμαδα νίκησε εύκολα την Βιγιαρεάλ με 3-1 για το κύπελλο και με την ισοπαλία στο πρώτο ματς, ήταν αυτή που πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Προηγήθηκε με 2-0 με ισάριθμα πέναλτι στο 34’ και στο 37’, αλλά δέχθηκε την μείωση λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο. Τελικά όντως ανώτερη πέτυχε και τρίτο τέρμα στο 74΄και "καθάρισε" την νίκη-πρόκριση.

Η Ειμπάρ στηρίζει πολλά στην έδρα της και έχει απόψε τον πρώτο λόγο για την νίκη κόντρα σε μια Εσπανιόλ που εκτός ¨χάνεται¨. Θα ποντάρω στους γηπεδούχους αλλά θα το συνδυάσω με τα πολλά γκολ καθώς και οι δύο σκοράρουν συχνά. 1 & OVER 2,5 γκολ.