2019/01/30 11:06 Lamia v Smyrnis (Match Winner) @-125 10/10

Για την εξ αναβολής 15η αγωνιστική του Ελληνικού πρωταθλήματος η Λαμία υποδέχεται τον Απόλλων Σμύρνης.

Η Λαμία προέρχεται από εντυπωσιακή εβδομάδα καθώς την Κυριακή επικράτησε του Ατρόμητου εντός έδρας με 2-1 κάνοντας τεράστιο βήμα παραμονής. Παρότι βρέθηκε να χάνει στο ξεκίνημα της επανάληψης, κατάφερε να γυρίσει το ματς και να φτάσει έτσι τους 17 βαθμούς και την 12η θέση της βαθμολογίας. Είχε προηγηθεί και η μεγάλη πρόκριση στο κύπελλο επί του Παναθηναϊκού καθώς μετά το 1-0 υπέρ της στο πρώτο ματς, ηττήθηκε με το ίδιο σκορ στο ΟΑΚΑ και πήρε αυτή το εισιτήριο στην επόμενη φάση στην διαδικασία των πέναλτι. Σήμερα με την ψυχολγία στα ύψη θέλει μια ακόμα νίκη που θα την ανεβάσει ακόμα πιο πολύ στην βαθμολογία και θα την απομακρύνει από την ζώνη υποβιβασμού. Εντός έδρας έχει ρεκόρ 3 νίκες, 3 ισοπαλίες και 2 ήττες.

Ο Απόλλων κάθε αγωνιστική είναι ένα βήμα και πιο κοντά στον υποβιβασμό στην δεύτερη κατηγορία. Παραμένει στην τελευταία θέση με 6 βαθμούς , έχοντας μόλις μια νίκη και στο μείον 11 από την γραμμή σωτηρίας. Προέρχεται από εκτός έδρας ήττα στα Γιάννενα από τον τοπικό ΠΑΣ με 1-0 σε ένα ματς που το πάλεψε αλλά πλήρωσε σε ένα ακόμα ματς την επιθετικής ανυπαρξία. Πλέον είναι δύσκολο έως απίθανο να προλάβει να σώσει την χρονιά και αρχίζει σιγά σιγά να κάνει τον σχεδιασμό για την νέα χρονιά στην κατώτερη κατηγορία. Μεγάλο πρόβλημα και τα εκτός έδρας ματς καθώς σε 9 ματς έχει μόλις μια ισοπαλία- και μοναδικό που κράτησε πίσω το μηδέν, και 8 ήττες.

Η Λαμία διανύει την καλύτερη της περίοδο στο πρωτάθλημα την ιδια ώρα που ο Απόλλων συνεχίζει να απογοητεύει. Οι γηπεδούχοι έχουν τεράστια ευκαιρία για ένα ακόμα τρίποντο και που της δώσει μια ακόμα ανάσα για την σωτηρία. Εύκολα η δύσκολα οι γηπεδούχοι θα πάρουν το τρίποντο. Νίκη για Λαμία.