2019/02/03 01:58 Sydney FC v Melbourne City (Match Winner) @100 10/10

Για το πρωτάθλημα της Αυστραλίας η Σιδνεϊ θα υποδεχτεί την Μέλμπουρν Σίτι.

Από ήττα στο μεγαλύτερο ντέρμπι της χώρας με την Μέλμπουρν Βίκτορ με 2-1 προέρχεται η ομάδα της Σίδνεϊ. Πλήρωσε το άσχημο πρώτο της ημίχρονο , διάστημα στο οποίο με γκολ στο 20΄έμεινε πίσω στο σκορ, άσχημο ξεκίνημα και στην επανάληψη και στο 54΄δέχεται και το 2-0. Από εκεί και μετά αντέδρασε , μείωσε στο 63΄και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει αλλά στάθηκε και άτυχη καθώς είδε την μπάλα δύο φορές να σταματάει στο δοκάρι της αντίπαλης εστίας. Πλέον έχει υποχωρήσει στην 3η θέση με 32 βαθμούς, μείον 8 από την 1η Περθ Γκλόρι και σήμερα η νίκη είναι επιτακτική ανάγκη. Εντός έδρας έχει σε 7 ματς 5 νίκες και 2 ήττες.

Η Μελμπουρν Σίτι προέρχεται από εκτός έδρας ήττα με 1-0 από την Ουέλινγκτον με γκολ που δέχτηκε στα πρώτα λεπτά του ματς. Δεν ήταν καλή και μόνο στο τελευταίο μισάωρο ανέβασε την απόδοση της , έκανε φάσεις στην αντίπαλη εστία για την ισοφάριση αλλά στάθηκε άστοχη στην τελική προσπάθεια και μοιραία ήρθε η ήττα μετά από 3 αγωνιστικές. Μετά από 16 αγωνιστικές βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς και θέλει σήμερα τους βαθμούς για να μπορέσει να πλησιάσει στην τετράδα όπου είναι και ο φετινός της στόχος. Εκτός έδρας έχει ρεκόρ 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 4 ήττες.

Το Σίδνεϊ προέρχεται από ήττα και βλέπει την διαφορά από την κορυφή να έχει μεγαλώσει επικίνδυνα. Δεν έχει σαν στόχο σήμερα οτιδήποτε άλλο πέρα από την νίκη στην πάντα δυνατή έδρα του. Είναι καλύτερη ομάδα από την Μέλμπουρν Σίτι και μπορεί να τα καταφέρει, άλλωστε η φιλοξενούμενη στα εκτός πάντα δυσκολεύεται ,έχοντας μάλιστα την χειρότερη επίθεση της κατηγορίας στα εκτός έδρας ματς. Θα ποντάρω στην νίκη των γηπεδούχων, εύκολα η δύσκολα θα φτάσουν στο τρίποντο.