2019/02/09 19:31 (Match Winner) @-139 6/10

Για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος Βελγίου η Λόκερεν υποδέχεται την Αντβέρπ.

Η Λόκερεν μάλλον αρχίζει να κάνει σχέδια για την επόμενη χρονιά που θα την βρει στην κατώτερη κατηγορία μετά και την ήττα στην έδρα της Κορτράικ. Ηττήθηκε με 2-1 και αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα. Έμεινε πίσω στο σκορ ελάχιστα πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια, ισοφάρισε στο 49΄αλλά δέχτηκε το γκολ της ήττας στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων σε μια στιγμή αδράνειας της άμυνας της. Έτσι έμεινε στους 14 βαθμούς και εδώ και καιρό βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, στο μείον 9 πλέον από την σωτηρία και αναζητά ένα θαύμα για να σώσει την κατηγορία, 6 αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Εντός έδρας έχει 3 νίκες, 3 ισοπαλίες και 6 ήττες.

Η Αντβέρπ είναι μια από τις ευχάριστες εκπλήξεις του πρωταθλήματος καθώς βρίσκεται στην 3η θέση με 45 βαθμούς και απέχει ελάχιστα απο το να εξασφαλίσει και μαθηματικά την συμμετοχή της στα πλέι οφ πρωταθλητή. Προέρχεται από νίκη 2-0 στην έδρα της Οστάνδης χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη της ουσιαστική φάση του παιχνιδιού και στην συνέχεια δεν είχε θέμα να έχει τον έλεγχο του ματς. Στις καθυστερήσεις έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα πετυχαίνοντας και δεύτερο τέρμα. Αυτή ήταν η τρίτη της νίκη στα τελευταία πέντε ματς δείχνοντας ότι είναι σε αρκετά καλή κατάσταση. Εκτός έδρας είναι από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας καθώς σε 12 ματς έχει μόλις 2 ήττες, 2 ισοπαλίες και 8 νίκες.

Μέρα με την νύχτα οι δύο ομάδες. Η Λόκερεν είναι με διαφορά η χειρότερη ομάδα στην κατηγορία, την ίδια ώρα που η Αντβέρπ ειδικά εκτός έδρας είναι ακαταμάχητη. Θεωρώ πως μόνο αν κάτσουν να χάσουν οι φιλοξενούμενοι δεν θα πάει στο διπλό το ματς! Θα ποντάρω στην νίκη της Αντβέρπ.