2019/02/10 14:52 (Match Winner) @210 5/10

Για την 24η αγωνιστική του Γαλλικού πρωταθλήματος η Μονπελιέ θα φιλοξενήσει την Μονακό.

Η Μονπελιέ προέρχεται από ισοπαλία 1-1 στο εκτός έδρας τοπικό ντέρμπι με την Νιμ . Έμενε πίσω στο σκορ με γκολ από τα αποδυτήρια και γλύτωσε από δεύτερο τέρμα αρκετές φορές στο πρώτο μέρος, ανέβηκε στην επανάληψη και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 74΄. Αυτή ήταν η τρίτη ισοπαλία στα τελευταία 4 ματς και βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας με 36 βαθμούς έχοντας όμως και 2 παιχνίδια λιγότερα. Εντός έδρας χάνει δύσκολα καθώς σε 11 ματς έχει 5 νίκες, 4 ισοπαλίες και 2 ήττες.

Η Μονακό επέστρεψε στις νίκες μετά από 7 αγωνιστικές καθώς την περασμένη εβδομάδα επικράτησε της Τουλούζ με 2-1. Πήρε το προβάδισμα στο 15΄αλλά δεν το χάρηκε για πολύ καθώς οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση μόλις 5΄ αργότερα. Στην επανάληψη κατάφερε να πάρει εκ νέου το προβάδισμα με τέρμα που πέτυχε στο 62΄, και δεν δυσκολεύτηκε να το κρατήσει ως το τέλος του ματς. Ήταν μια αρκετά καλή εμφάνιση μετά από καιρό που ανέβασε την ψυχολογία της ομάδας στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία. Εκτός έδρας έχει ρεκόρ 3 νίκες , 2 ισοπαλίες και 6 ήττες.

Σίγουρα είναι ρίσκο να ποντάρεις στην φετινή Μονακό ειδικά εκτός έδρας αλλά σήμερα αξίζει τον κόπο. Την περασμένη εβδομάδα έβγαλε ποιότητα στο γήπεδο και θεωρώ πως μπορεί και σήμερα να φτάσει στην νίκη.