Zenit Petersburg v Fenerbahce

02/21 19:55 Puskas13 +20.00
2019/02/21 18:26 Zenit Petersburg v Fenerbahce (To Qualify) @200 10/10

Η Ζενίτ θα φιλοξενήσει την Φενέρ για την φάση των 32 του Europa League . Αγώνας ρεβάνς του 1-0 υπερ της Τουρκικής ομάδας. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Η Ζενίτ πλήρωσε την απραξία σχεδόν 2 μηνών και παρουσιάστηκε ανέτοιμη στο πρώτο ματς στο οποίο ηττήθηκε με 1-0. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 22΄, στην πρώτη ουσιαστική επίθεση της Φενέρ, είχε την ευκαιρία στο 44΄να ισοφαρίσει αλλά ο Μακ αστόχησε από τα 11 μέτρα. Στην επανάληψη δεν άλλαξε η εικόνα της και αφού δεν μπορούσε να απειλήσει μπροστά , κοίταξε να μην δεχτεί και δεύτερο τέρμα. Πλέον θέλει νίκη με 2 γκολ για να είναι αυτή που θα πάρει το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Η Φενέρ δίχως να εντυπωσιάσει πήρε την νίκη στο πρώτο ματς και απέκτησε ένα μικρό προβάδισμα πρόκρισης. Παρηγοριά στον άρρωστο ενδεχόμενη πρόκριση μετά την πολύ άσχημη πορεία της στο εγχώριο πρωτάθλημα καθώς μετά από 22 αγωνιστικές είναι οριακά πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού. Το Σάββατο έμεινε στο 1-1 με την Κονιασπόρ και μάλιστα εντός έδρας. Αν και απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 33’, τρία λεπτά αργότερα, βρέθηκε πίσω στο σκορ. Αντέδρασε, ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και στο δεύτερο, πίεσε για την ισοφάριση. Δεν ήταν όμως ιδιαίτερα καλή και ουσιαστικά δεν απείλησε ποτέ με αποτέλεσμα να περιοριστεί στην ισοπαλία. Σύμφωνα με τα Τουρκικά ρεπορτάζ αναμένεται να έχει αλλαγές στην ενδεκάδα της καθώς ακολουθεί το μεγάλο ντέρμπι με την Μπεσίκτας την Δευτέρα το απόγευμα.

Η Ζενίτ είναι πάντα δυνατή στην έδρα της και καλείται να το δείξει και απόψε. Σίγουρα το γεγονός πως δεν έχει ρυθμό μπορεί να παίξει τον ρόλο του αλλά δεν έχει και κάποιο φόβητρο απέναντι της. Η Φενέρ διανύει μια από τις χειρότερες περιόδους στην ιστορία της και γενικά δεν είναι καθόλου αξιόπιστη. Θα ποντάρω στην πρόκριση της Ζενίτ.