Villarreal v Sporting

02/21 19:55
Προστέθηκε 2019/02/21 18:49 | 0 ευχαριστούμε

Προγνωστικό: Match Winner @333 10/10 -10.00

Για τους 32 του Europa League η Βιγιαρεάλ θα υποδεχτεί την Σπόρτινγκ Λισαβόνας. . Ισχύει το εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση που η Σπόρτινγκ κερδίσει 1-0 στο 90λεπτο, ακολουθεί παράταση και (αν χρειαστεί) πέναλτι.

Η Βιγιαρεάλ έκανε την έκπληξη στο πρώτο ματς και πήρε μια σπουδαία νίκη με 1-0. Κατάφερε να προηγηθεί μόλις από το 3΄ της αναμέτρησης και στην συνέχεια έστω με δυσκολία να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα. Πλέον της αρκεί και η ισοπαλία για να περάσει στους 16 της διοργάνωσης. Δεν κάνει πάντως ανάλογη πορεία στο πρωτάθλημα καθώς παραμένει χαμηλά στην βαθμολογία. Συγκεκριμένα μετά από 24 αγωνιστικές βρίσκεται στην 18η θέση με 23 βαθμούς και παλεύει να παραμείνει στην κατηγορία.Στα τελευταία πάντως ματς δείχνει να έχει βελτιωθεί με αποκορύφωμα την τελευταία της εμφάνιση κόντρα στην Σεβίλλη και την εύκολη νίκη της με 3-0! Σήμερα αναμένεται να έχει αλλαγές στην ενδεκάδα της καθώς ακολουθεί δύσκολη έξοδος στην Μαδρίτη κόντρα στην Ατλέτικο.

Η Σπόρτινγκ δεν κατάφερε στο πρώτο ματς να αξιοποιήσει την έδρα της και έτσι υπέστη ήττα με 1-0. Πλέον θέλει νίκη με 2 γκολ για την πρόκριση , δύσκολο το έργο της αλλά όχι ακατόρθωτο. Αποτέλεσμα που με συνδυασμό της τελευταίες μέτριες εμφανίσεις της στο πρωτάθλημα έφερε και τις πρώτες γκρίνιες για τον τεχνικό της ομάδας Κάιζερ. Άλλαξε πάντως το κλίμα μετά την πολύ καλή της εμφάνιση την Κυριακή το βράδυ κόντρα στην Μπράγκα με 3-0. Ήταν μετά από καιρό εντυπωσιακή και έφτασε εύκολα με μια μεγάλη νίκη. Άνοιξε το σκορ στο 34΄και στην επανάληψη κάνοντας στο 78΄ το 3-0 "κλείδωσε" το τρίποντο. Έτσι μείωσε στους 4 βαθμούς από την 3η πρόσφατη αντίπαλο της στον μοναδικό στόχο που της απέμεινε στο πρωτάθλημα. Στο αποψινό ματς δεν αναμένεται να έχει αλλαγές στην ενδεκάδα της καθώς θέλει να προχωρήσει στην διοργάνωση.

Μπορεί η Βιγιαρεάλ να κέρδισε εκτός έδρας, όμως η Σπόρτινγκ θα πάει να το παλέψει και η πρόκριση είναι ανοιχτή.Άλλωστε για την Ισπανική ομάδα δεν αποτελεί προτεραιότητα η διοργάνωση, αντίθετα για την Σπόρτινγκ που στοχεύει σε διάκριση. Θεωρώ πως η Σπόρτινγκ είναι καλύτερη ομάδα και θα πάρει την νίκη.