2019/03/11 19:12 bet title Over (Goals Over/Under 4.5) @175 10/10

Για το πρωτάθλημα της 2ης κατηγορίας και στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής του Ολλανδικού πρωταθλήματος οι Νέοι του Άγιαξ θα υποδεχτούν τους Νέους της Αλκμάαρ.

Ο Άγιαξ είναι η ομάδα που πέρσι κατέκτησε το πρωτάθλημα, όμως φέτος δεν έχει ανάλογη πορεία. Μετά από 27 αγωνιστικές βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας με 41 βαθμούς. Βέβαια η θέση που θα καταλάβει είναι το τελευταίο που απασχολεί καθώς με δεδομένο πως δεν έχει δικαίωμα ανόδου έχει σαν στόχο την ανάδειξη ταλαντούχων παιχτών για την πρώτη ομάδα. Την προηγούμενη εβδομάδα παραχώρησε ισοπαλία εντός έδρας 2-2 στην ομάδα της Ντεν Μπος σε ένα ακόμα ματς που είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση της. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 17΄αλλά μέχρι την λήξη του ημιχρόνου είχε γυρίσει το ματς. Στο δεύτερο μέρος έπεσε η απόδοση της με αποτέλεσμα να δεχτεί την ισοφάριση με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Στην συνέχεια παρά τις ευκαιρίες που χάθηκαν εκατέρωθεν το σκορ δεν άλλαξε.

Η Αλκμάαρ παραμένει στα χαμηλά στρώματα του βαθμολογικού πίνακα καθώς βρίσκεται στην 18η θέση με 21 βαθμούς. Μην έχοντας στόχους για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος θέλει για το γόητρο να τερματίσει όσο πιο ψηλά γίνεται στην βαθμολογία. Την περασμένη εβδομάδα παρά την πολύ καλή εμφάνιση που έκανε δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη στην φιλοξενία της στην ομάδα της Φόλενταμ. Αρκέστηκε στην ισοπαλία 1-1 , έμεινε πίσω στο σκορ στο 51΄αλλά στο 75΄κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση. Αυτό ήταν το τέταρτο ματς που έμεινε αήττητη δείχνοντας μια σχετική βελτίωση καθώς στην μεταγραφική χειμερινή περίοδο αποδυναμώθηκε μεταγραφικά.

Γειτονικό ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες που το θέαμα και η επίθεση υπερισχύει της σκοπιμότητας. Ο Άγιαξ είναι το λογικό φαβορί της αναμέτρησης αλλά το γεγονός πως η Αλκμάαρ είναι η μικρή γειτόνισσα της δίνει πάντα κίνητρο για να δείξει την αξία της. Θα ποντάρω στα γκολ και στο OVER 4,5 καθώς όπως είπαμε και οι δυο ομάδες έχουν το μυαλό τους μόνο στην επίθεση.