2019/05/15 02:05 (Match Winner) @100 10/10

Για την 34η και τελευταία αγωνιστική του Ολλανδικού πρωταθλήματος η Έμεν θα φιλοξενήσει την Γκρόνινγκεν.

Με εντυπωσιακό τρόπο σφράγισε την παρουσία της και την νέα χρονιά στην μεγάλη κατηγορία η ομάδα της Έμεν. Παρότι βρέθηκε να χάνει 2-0 στην έδρα της Βίλεμ, δεν το έβαλε κάτω και έκανε την ολική ανατροπή φτάνοντας στην νίκη με 3-2. Τεράστιο επίτευγμα η παραμονή της αν σκεφτεί κανείς πως ήταν νεοφώτιστη,πρώτη μάλιστα συμμετοχή της στην ιστορία της, έχοντας μάλιστα και το μικρότερο μπάτζετ στην κατηγορία! Πλέον αδιάφορη βαθμολογικά θα υποδεχτεί στο γειτονικό ντέρμπι την Γκρόνινγκεν με έντονο το γιορτινό κλίμα στις κερκίδες.

Δεν δυσκολεύτηκε η Γκρόνινγκεν να φτάσει στην νίκη με 3-0 στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Φορτούνα Σίταρτ. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ λίγα λεπτά πριν το ημίχρονο και με το ξεκίνημα της επανάληψης διπλασίασε τα τέρματα της. Δεν πιέστηκε ιδάιτερα από την αντίπαλο της και λίγο πριν το τέλος του ματς πέτυχε και το τρίτο της τέρμα διαμορφώνοντας το τελικό 3-0. Σε συνδυασμό μάλιστα με την ήττα της Βίλεμ από την σημερινή αντίπαλο της την καθιστά πρώτο φαβορί για την κατάληψη της 8ης θέσης που δίνει συμμετοχή στα play off Ευρώπης. Όλα τώρα εξαρτώνται από την ίδια καθώς με νίκη στην σημερινή αναμέτρηση πετυχαίνει τον στόχο της αδιαφορώντας για την εξέλιξη του παιχνιδιού της Βίλεμ κόντρα στην Ντε Χααγκ. Μπορεί και με ισοπαλία/ήττα, αλλά θα πρέπει να μην κερδίσει η Βίλεμ.

Χαρές και πανηγύρια στην Έμεν μετά την οριστικοποίηση της παραμονής και πλέον είναι αδιάφορη στην σημερινή αναμέτρηση. Αντίθετα με την Γκρόνινγκεν που θέλει το τρίποντο για να εξασφαλίσει την συμμετοχή της στα play off. Δεν νομίζω πως η Γκρόνιγκεν θα έχει πρόβλημα να πάρει την νίκη. Άλλωστε είναι ανώτερη ποιοτικά συν το γεγονός πως οι σχέσεις των δύο ομάδων είναι αρκετά καλές έως φιλικές. Θα ποντάρω στην νίκη της Γκρόνινγκεν.