Excelsior v Waalwijk

05/22 19:30
Προστέθηκε 2019/05/22 15:54 | 0 ευχαριστούμε

Προγνωστικό: Excelsior v Waalwijk (Match Winner) @-111 10/10 -10.00

Επαναληπτικός αγώνας της ημιτελικής φάσης για τα πλέι οφ ανόδου/παραμονής του Ολλανδικού πρωταθλήματος ανάμεσα στην Εξέλσιορ και την Βααλβάικ. Στο πρώτο ματς επικράτησε η Βααλβάικ με 2-1, σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος θα ακολουθήσει παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Γκόου Αχέντ Ιγκλς – Ντεν Μπος.

Η Εξέλσιορ στο πρωτάθλημα της Eredivisie τερμάτισε στην 17η θέση της βαθμολογίας και συμμετέχει για πρώτη φορά στην διαδικασία των μπαράζ στην πεντάχρονη παρουσία της στην μεγάλη κατηγορία. Στο πρώτο ματς ήταν κατώτερη των περιστάσεων με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 2-1. Ουσιαστικά πλήρωσε την κακή αμυντική παρουσία καθώς και τα δύο γκολ προήλθαν από λάθη της άμυνας. Έμεινε πίσω στο σκορ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 71΄. Στην συνέχεια όμως δεν μπόρεσε να το κρατήσει και στο 81΄οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό 2-1. Πλέον σήμερα αναζητά την νίκη – πρόκριση για να είναι αυτή που θα πάρει το εισιτήριο για τον τελικό των πλέι οφ.

Η Βααλβάικ παρά το γεγονός πως δεν την υπολόγιζε κανείς έχει φτάσει μια ανάσα από τον τελικό των πλέι οφ ανόδου. Στο πρωτάθλημα της Erestle Divisie τερμάτισε στην 8η θέση ενώ στον προηγούμενο γύρο έκανε την έκπληξη και άφησε εκτός την Ναιμέγκεν. Εντυπωσιακό το γεγονός πως παρότι είχε χάσει στο πρώτο ματς με 2-0, έκανε στην ρεβάνς την μεγάλη ανατροπή και έφτασε στο 3-0 .Τώρα μετά την νίκη της στο πρώτο ματς με 2-1 θέλει απόψε στην έδρα της Εξέλσιορ να μην χάσει και να ολοκληρώσει μια ακόμα έκπληξη.

Η Βααλβάικ ήδη έχει κάνει υπέρβαση και μετά την νίκη στο πρώτο ματς πάει με την ψυχολογία στα ύψη στην σημερινή αναμέτρηση. Η Εξέλσιορ όμως είναι ανώτερη ποιοτικά αλλά και πιο έμπειρη και θεωρώ πως θα φτάσει στην νίκη και την πρόκριση.

Πρόταση : Εξέλσιορ – Βααλβάικ 1