07/05 20:00
Προστέθηκε 2019/07/05 16:31 | 0 ευχαριστούμε

Προγνωστικό: bet title Over (Goals Over/Under 2.5) @-125 10/10 +8.00

Για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νορβηγίας η Οντ Γκρένλαντ υποδέχεται την Μόλντε.

Από βαριά ήττα με 3-0 στην έδρα της Μπόντο Γκλιμτ προέρχεται η Οντ Γκρένλαντ. Δεν έπιασε μεν πολύ καλή απόδοση αλλά σίγουρα το τελικό σκορ την αδικεί καθώς έκανε ευκαιρίες για να σκοράρει αλλά στάθηκε άστοχη στην τελική προσπάθεια. Αντίθετα με τους γηπεδούχους που στάθηκαν αρκετά αποτελεσματικοί καταφέρνοντας να έχουν μεγάλο ποσοστό ευστοχίας στις ευκαιρίες που έκανε. Με την συμπλήρωση του ημιώρου οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, στην επανάληψη η Οντ πίεσε για την ισοφάριση αλλά αντί αυτού δέχτηκε και δεύτερο τέρμα στο 70΄ και εκεί όλα τελείωσαν. Στο 84΄ ήρθε και το τρίτο τέρμα για την ομάδα της Μπόντο για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους και να έρθει η δεύτερη ήττα στα 3 τελευταία ματς για την Οντ Γκρέναλντ. Παρόλα αυτά παραμένει στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας με 25 βαθμούς, 4 λιγότερους από την σημερινή πρωτοπόρο αντίπαλο της, έχοντας μάλιστα και 2 ματς λιγότερα.

Από την άλλη μεριά, η Μόλντε έμεινε στο 1-1 εντός έδρας απέναντι στη Μπραν την περασμένη αγωνιστική. Ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά πλήρωσε την επιθετική της δυστοκία χάνοντας αρκετές ευκαιρίες με σπουδαιότερη αυτή από τα 11 βήματα καθώς αστόχησε εκτέλεση πέναλτι. Μάλιστα ελάχιστα λεπτά μετά βρέθηκε πίσω στο σκορ και τελικά ισοφάρισε στο 84΄με νέο πέναλτι που κέρδισε. Παραμένει πάντως στην κορυφή της βαθμολογίας με 29 βαθμούς, στο συν 3 από την δεύτερη Μπόντο , έχει όμως 14 ματς έναντι 12 των ομάδων που συμπληρώνουν την πρώτη τριάδα.

Ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε δύο ομάδες που βρίσκονται στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας. Από την μία η Όντ που εντός είναι αρκετά δυνατή έχοντας μέχρι στιγμής το απόλυτο σε 6 ματς και από την άλλη ο Μόλντε που δίκαια είναι είναι πρωτοπόρος και μεγάλο φαβορί για τον φετινό τίτλο. Περιμένω αμφίρροπη αναμέτρηση και θα ποντάρω στα γκολ.

Πρόταση : Οντ Γκρέναλντ - Μόλντε OVER 2,5 γκολ