2019/07/10 18:46 bet title Home/Yes (Results/Both Teams To Score) @240 10/10

Για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος Νορβηγίας η Οντ Γκρένλαντ υποδέχεται την Στάμπαεκ.

Η Οντ έχει κάνει πολύ καλό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα και μετά από 13 ματς βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας με 26 βαθμούς, μόλις 4 από την πρώτη Μόλντε η οποία έχει μάλιστα και 2 ματς παραπάνω! Την πρωτοπόρο την αντιμετώπισε την περασμένη Παρασκευή και μετά από ένα εντυπωσιακό ματς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 22΄και λίγα λεπτά αργότερα μεγάλωσαν το προβάδισμα τους. Στο δεύτερο μέρος όμως είχαμε αλλαγή σκηνικού με την Οντ να ανεβάζει την απόδοση της και αρχικά να μειώνει στο 49΄και τελικά στο 87΄να φτάνει στο γκολ της ισοφάρισης! Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας απώλεια βαθμών για την Οντ καθώς στα πρώτα 6 εντός έδρας ματς είχε ισάριθμες νίκες.

Από σπουδαία εκτός έδρας νίκη προέρχεται η Στάμπαεκ καθώς την περασμένη εβδομάδα επιβλήθηκε της Στρομσγκόντσετ με 2-0 παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα. Μεγάλο ρόλο στην εξέλιξη του ματς έπαιξαν τα πρώτα λεπτά καθώς η γηπεδούχος κέρδισε πέναλτι αλλά αστόχησε και λίγα λεπτά αργότερα η Στάμπαεκ άνοιξε το σκορ. Παρά το γεγονός όμως πως δέχτηκε την πίεση των αντιπάλων της, άντεξε και στο 80΄σε αντεπίθεση πέτυχε και δεύτερο τέρμα "κλειδώνοντας" την νίκη. Αυτό ήταν το τρίτο ματς που παραμένει αήττητη , έχοντας 2 νίκες και 1 ισοπαλία, και μετά το άσχημο ξεκίνημα της δείχνει σημάδια ανάκαμψης. Πλέον ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από την ζώνη υποβιβασμού και συγκεκριμένα στην 13η θέση με 14 βαθμούς.

Η Οντ προέρχεται από την πρώτη απώλεια εντός έδρας και θα θέλει να επιστρέψει στις επιτυχίες. Το γεγονός και μόνο πως "επέστρεψε" στο ματς με την πρωτοπόρο λέει πολλά για την φετινή της ποιότητα. Η Στάμπαεκ από την πλευρά της μετά την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία δείχνει μεγάλη βελτίωση και πάει με καλή ψυχολογία στο ματς. Λογικό φαβορί οι γηπεδούχοι αλλά η Στάμπαεκ μπορεί να της βάλει δύσκολα σκοράροντας έστω μια φορά.

Πρόταση : Οντ - Στάμπαεκ 1 & GG