2019/07/28 17:40 (Match Winner) @350 10/10

Για την 15η αγωνιστική της δεύτερης κατηγορίας του πρωταθλήματος Νορβηγίας η ΚΦΟΥΜ Οσλο υποδέχεται την Ράουφος.

Η ΚΦΟΥΜ Όσλο αν και νεοφώτιστη στην κατηγορία πραγματοποιεί αξιόλογη πορεία και μετά από 14 αγωνιστικές βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας με 23 βαθμούς ενώ διαθέτει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας. Την περασμένη εβδομάδα κόντρα στην πρωτοπόρο Άαλεσουντ έφτασε μια ανάσα από μια μεγάλη νίκη αλλά ενώ ήταν μπροστά στο 89΄ "κατάφερε" να χάσει το ματς. Προηγήθηκε στο 25΄και έτσι έκλεισε στο ημίχρονο, στο ξεκίνημα της επανάληψης όμως δέχτηκε την ισοφάριση. Στο 65΄πήρε εκ νέου το προβάδισμα και το κράτησε ως το 89΄αλλά στα τελευταία λεπτά δέχτηκε 3 τέρματα για να έρθει η ήττα της με 4-2. Αυτή μάλιστα ήταν η δεύτερη συνεχόμενη με το ίδιο σκορ , άλλωστε στα παιχνίδια της πάντα υπάρχει γκολ και θέαμα.

Εντυπωσιακή πορεία και για την ετέρα νεοφώτιστη στην κατηγορία Ράουφος η οποία όχι απλά έχει σωθεί από τον πρώτο γύρο αλλά πλέον έχει τα φόντα να διεκδικήσει και άνοδο. Βρίσκεται στην 4η θέση της κατηγορίας με 28 βαθμούς, στο μείον 6 από την πρώτη Άαλεσουντ και στο μείον 5 από την δεύτερη Σάντεφιορντ. Την περασμένη αγωνιστική επιβλήθηκε της Γιερβ με 4-2 σε ένα ματς που ήταν καλύτερη και κέρδισε δίκαια. Προηγήθηκε στο πρώτο μέρος με 1-0 με γκολ που πέτυχε στ0 14΄ και με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού φάνηκε να "καθαρίζει" το ματς έχοντας φτάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Έκτοτε οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση της και μείωσαν σε 3-2 αλλά λίγα λεπτά πριν το τέλος η Ράουφος πέτυχε και τέταρτο τέρμα για να διαμορφώσει το τελικό 4-2.

Ντέρμπι νεοφώτιστων που διανύουν εξαιρετική χρονιά και παίζοντας ωραίο επιθετικό ποδόσφαιρο φιγουράρουν στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Αξίζει να ρισκάρουμε στην νίκη των φιλοξενούμενων σε εξαιρετική έως προκλητική απόδοση!

Πρόταση : ΚΦΟΥΜ Οσλο - Ράουφος 2