2018/04/17 15:36 (Match Winner) @210 10/10

Για την 32η αγωνιστική του Ολλανδικού πρωταθλήματος η Τβέντε παίζοντας εδώ και καιρό για την αποφυγή της τελευταίας θέσης υποδέχεται την Τσβόλε που μάχεται για μια θέση στη ζώνη των πλέι οφ Ευρώπης.
Από οδυνηρή ήττα προέρχονται οι γηπεδούχοι στην έδρα της Ντεν Χάαγκ. Ξεκίνησαν ιδανικά το ματς και κατάφεραν να προηγηθούν στο 13' ωστόσο οι αντίπαλοι της ανεβάζοντας σταδιακά απόδοση στάθηκαν τυχεροί και ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και με την ψυχολογία υπέρ τους πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 75' και πήραν μια πολύτιμη για αυτούς νίκη. Έτσι η ομάδα της Τβέντε παραμένει στην τελευταία θέση με 20 βαθμούς και στο μείον 4 από την ζώνη των μπαραζ για την παραμονή.Εντός έχει 3 νίκες, 5 ισοπαλίες και 7 ήττες. Στα αγωνιστικά εκτός ο αριστερός μπακ Κουέβας (23/0), ο δεξιός μπακ Τερ Άφεστ (22/0) και ο μέσος Βούκτσιτς (12/3).
Από ισοπαλία προέρχεται η Τσβόλε εντός έδρας με την Εξέλσιορ 1-1. Ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα του ματς και μπήκε μπροστά στο σκορ στο 17' , έχασε κάποιες ευκαιρίες να βάλει και δεύτερο γκολ μέχρι το ημίχρονο, στο δεύτερο όμως με πέναλτι στο 57' έγινε το 1-1 και παρότι πίεσε και έχασε κάποιες ευκαιρίες ήταν και το τελικό σκορ. Αποτέλεσμα που δεν την ικανοποιεί στην μάχη που δίνει για την είσοδο στην επτάδα και την συμμετοχή στα πλει οφ που είναι και ο στόχος της. Τουλάχιστον είναι μέσα μέχρι στιγμής με τους 44 βαθμούς που έχει αυτή την στιγμή και στην 7η θέση. Εκτός έδρας έχει 4 νίκες , 4 ισοπαλίες και 7 ήττες. Στα αγωνιστικά δεν έχει κάποια σημαντική απουσία πλην μερικών μακροχρόνιων που δεν επηρεάζουν.
Η Τβέντε καίγεται για βαθμούς αλλά θεωρώ πως θέλει αλλά δεν μπορεί. Η Τσβόλε παρότι εκτός έδρας δεν είναι καλή έχει καλύτερη ομάδα και μπορεί να πάρει την νίκη που θα την φέρει πιο κοντά στον στόχο της.